Nowy numer 37/2021 Archiwum

Katowice. Nowe stacje rowerów miejskich

Blisko 79 tysięcy użytkowników jest już zarejestrowanych w systemie rowerów miejskich. Przybywa też stacji wypożyczeń – w niedzielę 15 sierpnia do systemu City by bike zostaną włączone nowe, przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu.

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje. - W tym roku mamy już 107 wypożyczalni z ponad 860 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w województwie śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów - tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 7 tys. nowych i jest ich łącznie prawie 79 tys. - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Same rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, szczególnie dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. System funkcjonuje przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym. Zobowiązaliśmy operatora systemu - firmę Nextbike - do codziennego odkażania rowerów. Zachęcamy przy tym do korzystania z aplikacji mobilnej w celu wypożyczenia roweru - dodaje prezydent.

1 kwietnia tego roku do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto, w tym dwie nowe przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo do systemu włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez firmy sponsorskie, a 1 maja do systemu zostały włączone następne 4 lokalizacje. W kolejnych miesiącach zaczęło działać 16 stacji, w tym dwie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa na Wełnowcu i przy ul. Gallusa, w pobliżu skweru Anny Walentynowicz). Ponadto, w ramach inwestycji miejskich, w najbliższą niedzielę - 15 sierpnia - system City by Bike powiększy się o stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu.

- Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu City by Bike w roku bieżącym liczyć będzie 107 stacji zlokalizowanych na terenie miasta (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich, w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich) - wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów miasto przeznaczyło w tym roku ok. 4,5 mln zł. W ramach tej kwoty operator systemu odpowiedzialny jest za uruchomienie oraz utrzymanie dotychczasowych stacji, rozbudowę i montaż kolejnych, serwis systemu przez cały okres jego działania, a ponadto za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z utrzymującą się pandemią.

W tym sezonie najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 360 razy. W poprzednim całym sezonie było to 474 razy. Od początku kwietnia do 10 sierpnia do systemu dołączyło 7434 użytkowników. Jest ich teraz 78 871. W sumie w Katowicach w tym okresie z rowerów miejskich skorzystano ponad 90 885 razy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama