Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Region. Muzeum Hutnictwa nagrodzone

Chorzowska placówka została laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2020.

Doceniony został projekt "MÓW MI HUTO", który uzyskał główną nagrodę w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa. Podstawą jest dokumentowanie i upowszechnianie niematerialne dziedzictwo hutnicze Górnego Śląska. W jego trakcie powstało ponad 120 filmów, będących zapisem rozmów z ponad 30 pracownikami i pracownicami hut w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach czy Katowicach.

Materiały stanowią przyczynek do powstania i opracowania szerszego archiwum społecznego (historia mówiona), które rozwijane będzie wraz z realizowaną działalnością badawczą, edukacyjną oraz popularyzacyjną Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Znaczna część z filmów znajdzie się na przygotowywanej właśnie w muzeum wystawie stałej. Dzięki temu każdy z odwiedzających będzie mógł dowiedzieć się jak wyglądało życie hutnika, zarówno to w pracy, jak i po pracy. Poznamy nie tylko tajniki hutniczego fachu, ale również szerszy kontekst życia zakładów, miast i regionu.

Co ciekawe, nagrodę przyznano instytucji, która jeszcze się organizuje. W budynku Muzeum Hutnictwa trwają prace związane z przygotowaniem wystawy stałej i wyposażeniem obiektu. Oficjalne otwarcie w ostatnim kwartale tego roku. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy