"Lux ex Silesia" w rękach laureatki

Prof. Dorota Simonides odebrała przyznane jej w ubiegłym roku wyróżnienie arcybiskupa katowickiego. Nagrodę wręczył jej ks. dr Wojciech Surmiak, przewodniczący kapituły nagrody.

Tradycyjnie statuetkę św. Jacka abp Wiktor Skworc zamierzał wręczyć laureatce w dniu Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w październiku zeszłego roku. Plany te uniemożliwiła pandemia.

Jak mówił przed rokiem arcybiskup, życiorys prof. Simonides "jest przykładem spełnionego, mądrego życia, a badania folklorystyczne nad tradycyjną i współczesną kulturą śląską rozsławiły nasz region".

W liście odczytanym w momencie przekazania nagrody metropolita katowicki wyraził uznanie i wdzięczność "za Światło, którym Profesor dzieliła się nie tylko ze Śląskiem, ale i z Ojczyzną oraz Europą".  

Prof. Dorota Simonides jest folklorystką i etnolożką o bogatym dorobku naukowym, znaną w Polsce i w Europie. Jest twórczynią opolskiej szkoły folklorystycznej, posłem i senatorem pięciu kadencji. Napisała ponad 300 prac zwartych i artykułów.

Nagrodę "Lux ex Silesia" otrzymują osoby, które w swojej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci św. Jacka, którego nazywano w Krakowie właśnie "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..