Nowy numer 37/2021 Archiwum

Być posłańcem i przesłaniem

– Codzienna wierność Ewangelii to nasze zadanie i misja – przypomniał alumnom przed wakacjami abp Wiktor Skworc.

Społeczność WŚSD podziękowała za kończący się rok formacji Mszą św. w seminaryjnej kaplicy. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc. W swoim słowie nawiązał do Jana Chrzciciela i przypadającego 24 czerwca dnia jego narodzenia. Przypomniał, że imię Jan oznacza „Bóg jest łaskawy”. – Zastanówcie się i rozpoznawajcie w waszym życiu Bożą łaskawość – zwrócił się do zebranych. – Odkrywanie, że Bóg jest łaskawy, trwa właściwie przez z całe życie, zwłaszcza kiedy z odpowiedniej perspektywy dostrzegamy punkt wyjścia, poszczególne stacje i punkt dojścia. Warto więc dziś i w wakacyjnym czasie uczynić wysiłek takiego „czytania” swego życia, aby odczytać plan Boga, który jest łaskawy – podkreślił metropolita.

Arcybiskup wskazał również, że dla sobie współczesnych Jan Chrzciciel był w oczach wielu przewodnikiem, miał wpływ na społeczeństwo, to jego prosili o radę celnicy czy żołnierze. – Jan Chrzciciel wzywał swoich rozmówców do kierowania się przyjętymi normami, do przestrzegania przykazań. Jego misję niejako kontynuujemy, wskazując na Jezusa Chrystusa, na Baranka Bożego, i wzywając do życia według Jego nauki zawartej w Ewangeliach. To nasze powołanie i nasze zadanie. Mamy jak Jan Chrzciciel być „głosem”, a może nawet bardziej „czynem” wskazującym i przekonującym. Bo Jan Chrzciciel był nie tylko posłańcem. Był też przesłaniem, o czym świadczy ewangelista Łukasz, kiedy opisuje jego aktywność prorocką – na tyle powszechnie dostrzeganą, że „pytały go tłumy”: „Cóż więc mamy czynić?”. I do nas, jak do Jana Chrzciciela, przychodzą z pytaniami: „Co mamy czynić?”. Odpowiadaj świadectwem swego życia, pamiętając, że on był nie tylko posłańcem; był też przesłaniem czytanym jednoznacznie przez jemu współczesnych, łącznie z jego katem, Herodem – mówił.

Swoje słowa metropolita katowicki podsumował cytatem z papieża Benedykta XVI. – Napisał on, że „życie chrześcijańskie wymaga »męczeństwa« codziennej wierności Ewangelii”. Drodzy alumni! To dobra wskazówka na wakacyjny czas dla każdego z nas: codzienna wierność Ewangelii. To nasze zadanie i misja – podkreślił abp W. Skworc.

Klerycy podziękowali za wsparcie i zapewnili o modlitwie. Zakończenie roku było także okazją do wyrażenia wdzięczności ks. Robertowi Błotce, kierownikowi duchowemu, który zostanie proboszczem w tyskiej parafii św. Krzysztofa.

W czasie wakacji alumni tradycyjnie będą uczestniczyć w rekolekcjach dla grup formacyjnych w archidiecezji katowickiej i służyć pomocą w parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama