Nowy numer 48/2023 Archiwum

Sosnowiec. 4 przypadki wariantu indyjskiego koronawirusa wykryte w tamtejszym laboratorium

Laboratorium Gyncentrum we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach prowadzi od końca lutego naukowe badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim.

Trzy próbki pobrano od pacjentów punktu przyszpitalnego w Oświęcimiu (małopolskie) - jedną 18 maja, 2 pozostałe 29 maja. Czwartą pobrano od pacjenta w Katowicach 29 maja. Sosnowieckie laboratorium przekazało te informacje Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w Katowicach i Krakowie oraz do Państwowego Zakładu Higieny.

Poprzedni taki przypadek odnotowano w połowie czerwca - wariant indyjski był obecny w próbce pobranej 7 maja. Pierwsze ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa stwierdzono na początku maja w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach.

- To najbardziej reprezentatywne badanie w skali całego kraju. Uzyskane wyniki stanowią cenne źródło wiedzy na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Nasze dane zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie - informuje diagnostka Emilia Morawiec z Laboratorium Gyncentrum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy