Nowy numer 5/2023 Archiwum

Chorzów. Wystawa poświęcona Irenie Szewińskiej od jutra na Stadionie Śląskim

Fotografie przypominają najwybitniejszą polską lekkoatletkę, która na chorzowskim obiekcie wyrównała rekord świata w biegu na 200 m.

Ekspozycję będzie można oglądać na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym od 23 czerwca do 31 lipca. To kilkanaście wielkoformatowych zdjęć przedstawiających najważniejsze sportowe momenty, a także fotografie z życia prywatnego. Ponadto zwiedzający zobaczyć mogą dres i koszulkę reprezentacyjną oraz dwie pary kolców, w których startowała lekkoatletka. W wystawie znalazły się także repliki 7 medali olimpijskich zdobytych przez wybitną zawodniczkę. Zbiory należą do Fundacji im. Ireny Szewińskiej.

Irena Szewińska to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii. Siedmiokrotna medalistka olimpijska, rekordzistka Polski, Europy i świata. 50 razy reprezentowała nasz kraj w międzypaństwowych meczach. 2 lipca 1967 r. na Stadionie Śląskim wynikiem 22,7 sek. wyrównała rekord świata doskonale prezentując się w biegu na 200 m. w meczu Polska-ZSRR. Był to pierwszy w historii rekord globu ustanowiony na tym obiekcie.

- Niebawem minie 54. rocznica wyrównania przez Irenę rekordu na Stadionie Śląskim. Pamiętam z jaką determinacją Irena startowała w tym meczu, bo wszystkie zawodniczki reprezentowały bardzo wysoki poziom. To był przepiękny występ okraszony wielkimi owacjami publiczności bardzo licznie zgromadzonej na trybunach – wspomina Janusz Szewiński, mąż Ireny Szewińskiej.

- Bardzo się cieszę, że wystawa poświęcona najwybitniejszej lekkoatletce w historii trafiła właśnie na Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Galeria zdjęć, która jest częścią ekspozycji, to coś więcej niż tylko fotografie. Każda z nich przedstawia jakiś ważny moment i emocje, które temu towarzyszyły. Dlatego gorąco zachęcam do jej zobaczenia – mówi Bartłomiej Kowalski, Dyrektor Generalny Stadionu Śląskiego.

Wystawa mieści się w Sali Muzealnej i można ją obejrzeć w ramach długiej trasy zwiedzania Stadionu Śląskiego, która rusza o godz. 10.00 i 12.00 zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Więcej informacji: https://stadionslaski.pl/zwiedzanie.

Chorzów. Wystawa poświęcona Irenie Szewińskiej od jutra na Stadionie Śląskim   Irena Szewińska w 2000 r. Sławomir Janusz Szewiński
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy