Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w bazylice imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Okazją do wspólnego świętowania jest kolejna rocznica poświęcenia tamtejszej kalwarii.
W homilii metropolita katowicki podkreślił, że to szczególne miejsce jest owocem wiary ludu śląskiego i przejawem religijności ludowej o charakterze pasyjnym. – Niewątpliwie motywem wybudowania kalwarii, na wzór tej jerozolimskiej, były niespełnione pragnienia, aby odwiedzić miejsca uświęcone obecnością Zbawiciela, zwłaszcza pragnienie doświadczenia via crucis – mówił.
Podkreślił, że piekarska kalwaria, która obejmuje 14 kaplic drogi krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i 11 innych, związanych z życiem Chrystusa i Jego Matki, została w całości wzniesiona dzięki ofiarności i społecznej pracy ludu górnośląskiego.
Abp Skworc przypomniał, że uroczystościom inaugurującym to miejsce przewodniczył wrocławski arcybiskup kardynał Jerzy Kopp. 21 czerwca 1896 roku poświęcił wszystkie obiekty sakralne wraz z kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, zaznaczając, że „Kalwaria stanowi dumę nie tylko Górnego Śląska i diecezji wrocławskiej, ale i katolików całego świata”.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę na materialne i duchowe bogactwo oraz znaczenie tego miejsca w bliskiej perspektywie 100-lecia archidiecezji katowickiej i w kontekście społecznych i gospodarczych przemian regionu. – Jako odpowiedzialni spadkobiercy i ludzie wiary oraz kultury winniśmy o to dziedzictwo zadbać, aby wysiłkiem wszystkich diecezjan kalwaria mogła zostać odnowiona i razem z domem rekolekcyjnym Nazaret stanowiła miejsce budowania i pogłębiania duchowości mieszkańców Górnego Śląska – zaapelował i dodał, że chodzi o to, „aby kolejne pokolenia na ścieżkach piekarskiej kalwarii odnajdywały punkty styczne między życiem Zbawiciela i swoim” i doświadczały wspólnoty z Jezusem.
Abp Skworc zauważył, że wspólnotę z Bogiem przez Jezusa Chrystusa odkrywamy podczas Każdej Mszy św. Przypomniał, że po ustaniu bezpośredniego zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 20 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od udziału w Eucharystii. – Niech głośno wybrzmiewa zaproszenie powrotu do parafialnych wieczerników. Niech wybrzmi też przypomnienie Bożego i kościelnego przekazania dotyczącego świętowania Dnia Pańskiego – podkreślił i zaznaczył, że to właśnie w Piekarach od dziesięcioleci powtarzana jest prawda, że „niedziela jest Boża i nasza”.