Nowy numer 38/2021 Archiwum

Abp Skworc do stypendystów: Macie misję wobec waszych rówieśników

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych korzystających z Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Wręczył stypendia tegorocznym laureatom.

W homilii abp Wiktor Skworc przypomniał młodym, że bł. ks. Szramek, który patronuje funduszowi stypendialnemu archidiecezji katowickiej, był znany jako mecenas kultury, popierający rozwój szkolnictwa. Zaznaczył, że fundusz, który wspiera młodych i zdolnych, zasilany jest m.in. przez młodzież, która przy okazji sakramentu bierzmowania składa dobrowolne ofiary. - W taki sposób wyraża się pokoleniowa solidarność - młodzi pomagają młodym - podkreślił arcybiskup.

Nawiązując do Ewangelii prezentującej przypowieść o królestwie Bożym, jego naturze i rozwoju, zauważył, że młodzi ludzie mają w Kościele wszelkie prawa, ale i obowiązki. - Pierwszą naszą powinnością jest pozwolić się ewangelizować (rodzice, katecheci), to znaczy przyjmować naukę Chrystusa - powiedział.

Przypomniał myśl św. Jana Pawła II, który zauważył, że to właśnie młodzi najlepiej ewangelizują młodych. - Zapraszam was do głoszenia królestwa Bożego na tym kontynencie, którym są internet i media społecznościowe. Pamiętajcie - wszędzie zostawiacie ślad; niech to właśnie będzie ślad pokoju, sprawiedliwości i radości oraz wszystkich innych wartości, które się z nimi łączą - zaapelował.

Zauważył również, że młodzi mają zadanie do wykonania, i to nie tylko w perspektywie wakacji i nowego roku szkolnego, ale całego życia. - Macie szczególną misję wobec waszych rówieśników w szkole i poza nią. Bądźcie heroldami Jego bliskości i królestwa - podsumował.

Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka został powołany w 2003 r. przez ówczesnego metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Kontynuował on i rozszerzał wcześniejszą inicjatywę redakcji tygodnika "Gość Niedzielny". Statut Funduszu Stypendialnego został podpisany 13 stycznia 2003 r., w 61. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Emila Szramka w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Aktualnie fundusz funkcjonuje w ramach katolickiej Fundacji "Młodzi dla Młodych". - W tym roku wnioski składało 85 osób. Kapituła przyznała stypendia na kolejny rok szkolny (2021/2022) 84 osobom z 41 parafii naszej archidiecezji. 44 osób kontynuuje udział w programie stypendialnym, zaś 40 osób to nowi stypendyści - powiedział ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący kapituły funduszu.

Kwota przeznaczona na stypendia to prawie 250 tys. zł rocznie. Pieniądze pochodzą w głównej mierze z kolekt zbieranych podczas Mszy św. z udzielaniem sakramentu bierzmowania.

Stypendyści regularnie przeżywają spotkania formacyjne w trzech rejonach archidiecezji - Bieruń, Jastrzębie, Katowice - oraz wakacyjne rekolekcje. Angażują się również jako wolontariusze w wydarzeniach diecezjalnych, tj. gra miejska "Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem" czy małżeńskie jubileusze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama