Nowy numer 29/2021 Archiwum

Dąbrowa Górnicza. Pierwszy sklep socjalny w Zagłębiu zacznie działać jeszcze w czerwcu

Wsparcie znajdą w nim osoby z niskim dochodem mieszkające w Dąbrowie, Sosnowcu, Czeladzi oraz Wojkowicach.

Sklep zlokalizowany będzie przy ul. Piłsudskiego 36 na Osiedlu Manhattan. To pierwsze takie miejsce w Zagłębiu, dlatego z jego oferty będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, ale także miast ościennych.

- Nasze działania skupiają się wokół idei pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, chęci przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, a także aktywizacji społecznej osób samotnych i potrzebujących, poprzez spotkania i kursy organizowane w działającym w każdym sklepie punkcie kawowym. Nie inaczej będzie w Dąbrowie Górniczej. To będzie trzeci tego typu miejsce w Polsce i pierwsze w Zagłębiu, które stanie się częścią tworzonej przez nas sieci „Spichlerz”. W projekt zaangażował się samorząd miasta, który zapewnił lokal i sfinansował jego remont. Po raz kolejny wsparła nas także IKEA w Katowicach. Cieszymy się, że wokół idei zgromadziliśmy partnerów, dla których podobnie, jak dla nas, ważne jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, świadomość jej potrzeb i odpowiedź na te potrzeby - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Oferta w zagłębiowskim sklepie będzie bardzo podobna do tej dostępnej w innych, działających już sklepach. To artykuły spożywcze, chemia czy odzież. Wszystko w zdecydowanie niższej niż w standardowych sklepach cenie. Zakupy będą możliwe dzięki specjalnej karcie - wydawać ją będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundacja Wolne Miejsce lub prezydent miasta (w ramach interwencji samorządowej - to opcja dla osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, a wcześniej nie były objęte opieką MOPS).

IKEA, która już wcześniej wsparła podobne punkty w Katowicach oraz Warszawie, zaprojektowała przestrzeń sklepu oraz sfinansowała jego wyposażenie. - Projektując sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej, szczególną uwagę zwróciliśmy na materiały, z jakich są wykonane elementy wyposażenia. Postawiliśmy na odnawialne surowce, takie jak drewno pozyskane w odpowiedzialny sposób z certyfikatem FSC. Cały czas udoskonalamy projekt, tak aby użytkowane w nim produkty miały jak najmniejszy wpływ na naszą planetę - podkreśla Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.

Co ciekawe, w dąbrowskim sklepie znalazło się miejsce na kącik zabaw dla najmłodszych oraz tablica, na której każdy może powiesić swoje ogłoszenie z informacją ważną dla lokalnej społeczności.

Otwarcie sklepu planowane jest jeszcze w czerwcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama