"Śladami przeszłości Górnego Śląska. Podsumowanie prac projektowych" to tytuł spotkania, w którym wzięli udział naukowcy skupieni wokół nowej instytucji kultury.
Konferencja transmitowana była on-line, m.in. na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego. W jej otwarciu uczestniczył m.in. prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, który przypomniał, że zadaniem uczelni jest inicjowanie dialogu. – To jest inicjatywa, która wykracza poza doraźne prądy, mody, przejściowe dyskusje. Największym niebezpieczeństwem może być pewna doraźność kryteriów, czy pewnej wizji przeszłości – komentował prace nad Panteonem.
Zebranym słowo od metropolity katowickiego przekazał bp Adam Wodarczyk, wikariusz generalny archidiecezji katowickiej. – Chcemy zadbać o to, aby przeszłość, historia, wciąż żyły w sercach i świadomości następnych pokoleń. Jest naszym obowiązkiem pamiętać o losach ojcowizny, to znaczy o ziemi naszych ojców i matek, który sto lat temu stanęli nie po raz pierwszy do walki o to, by ich ziemia ojczysta znalazła się w odrodzonej Polsce. W Panteonie Górnośląskim będzie można spotkać zasłużonych dla naszej ojcowizny, bo kiedy dziś świętujemy historyczne wczoraj, to równocześnie kształtujemy teraźniejszość – mówił.
Konferencja była także okazją do zaprezentowania Leksykonu, w którym znalazło się prawie 160 opracowanych biogramy bohaterów, którzy będą prezentowani w przestrzeni nowej instytucji. – Leksykon Panteonu Górnośląskiego to opowieść o historii regionu przez ostatnie 100 lat ale przez pryzmat życia postaci, które wniosły ważny wkład w jego historię. Czytając Leksyskon, rodzi się pytanie, jaki jest prawdziwy fenomen Ślązaka? Na ten problem warto spojrzeć wielopłaszczyznowo i w kontekście mieszania się kultur i narodowości – zaznaczył ks. prof. Henryk Olszar, koordynator projektu naukowego i jeden z redaktorów Leksykonu.