Nowy numer 24/2021 Archiwum

Katowice. Tężnia solankowa otwarta

Po niemal rocznej przerwie ponownie uruchomiona zostanie tężnia solankowa. Mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu w parku Zadole. Od soboty 8 maja uruchomione zostaną także fontanny przy katowickim Rynku.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnię z użytkowania. To obiekt, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców Katowic, i dlatego bardzo się cieszę, że po tak długiej przerwie wraca do normalnego funkcjonowania. Tężnia powstała dzięki zaangażowaniu katowiczan. To właśnie ten projekt zdobył aż 15 tys. głosów w ramach budżetu obywatelskiego, co pokazuje, jak duże było zapotrzebowanie na taką inwestycję. Zależy nam na tym, by spędzały tu czas całe rodziny, seniorzy, młodzi ludzie, by integrowali się sąsiedzi. Od soboty 8 maja będzie to znowu możliwe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tężnia solankowa znajduje się w miejskim parku Zadole, przy ul. Wczasowej, w Ligocie. Powstała jako projekt Budżetu Obywatelskiego 2017 i została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Tężnia jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 r. z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.

Przebywanie w przestrzeni tężni pomaga w leczeniu m.in: zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, niedoczynności tarczycy, chorób reumatycznych, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), choroby Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), otyłości i niektórych chorób ginekologicznych (oprócz nowotworów).

Występują też przeciwwskazania, więc przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem, dostępnym na miejscu.

Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami; funkcjonować będzie do października w godz. 9–21, a w sezonie letnim do godz. 22. Korzystanie z tężni jest bezpłatne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama