Nowy numer 13/2024 Archiwum

Śląski powstaniec Alfons Zgrzebniok upamiętniony w Białymstoku

Tablica poświęcona Alfonsowi Zgrzebniokowi, przywódcy dwóch powstań śląskich, została odsłonięta na budynku… Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Stało się tak, ponieważ ten Ślązak był w latach 1934–1937 wicewojewodą białostockim. Jednocześnie z odsłonięciem tablicy została otwarta w Białymstoku wystawa, przygotowana przez katowicki oddział IPN, poświęcona trzem powstaniom śląskim.

– To, co jest ważne na Śląsku, jest również bardzo ważne na północnym wschodzie naszego kraju, w województwie białostockim – powiedział przed odsłonięciem tablicy Bohdan Paszkowski, wojewoda białostocki. – Cieszymy się, że dzięki tej tablicy ta postać zostanie przypomniana Postać polskiego patrioty, polskiego żołnierza, polskiego działacza państwowego – stwierdził. Dodał, że ta tablica w Białymstoku ma przypominać też o tym, że sprawa niepodległości, suwerenności i wolności ojczyzny ma łączyć wszystkich Polaków, niezależnie od regionu, z którego pochodzą.

W uroczystości uczestniczyli też m.in. poseł PiS z Rybnika i doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz dyrektor IPN w Katowicach Andrzej Sznajder.

Alfons Zgrzebniok urodził się w Dziergowicach na Śląsku Opolskim. W czasie I wojnie światowej walczył w szeregach armii niemieckiej. Przełożeni zwrócili wtedy uwagę na jego zdolności przywódcze. Dzięki temu A. Zgrzebniok w 1917 r. został awansowany na podporucznika. Po I wojnie był jednym z trzech oficerów armii niemieckiej w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

W trakcie I powstania śląskiego przejął nad nim dowodzenie. Stał też na czele całego II powstania śląskiego.

Zmarł w 1937 r. i został pochowany w Rybniku - mieście, w którym po podziale Górnego Śląska zamieszkały jego siostry.

W czasie ostatnich obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego na Górze Świętej Anny prezydent RP Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję o pośmiertnym przyznaniu Alfonsowi Zgrzebniokowi najwyższego polskiego odznaczenia - Orderu Orła Białego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy