Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Region. Akcja #szanujmedyka

To odpowiedź na rosnącą falę agresji, z jaką stykają się w codziennej pracy zatrudnieni w służbie zdrowia. Inicjatorami są Śląska Izba Lekarska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM.

Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne - to problemy, o jakich coraz głośniej mówią pracownicy ochrony zdrowia. Problem nasila się, bo jak mówią, do pacjentów, u których agresja jest wynikiem stresu, dołączyli koronasceptycy, antyszczepionkowcy i zwolennicy teorii spiskowych. - Wyzywali nas od „kowidowców", popychali nas. Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni. Czasem są próby zastraszenia, grożenia, a czasem są to rękoczyny - to głosy nie tylko lekarzy czy pielęgniarek.

- Jesteśmy obciążeni ciężarem pandemii. Zarówno pacjenci, jak i lekarze, ale musimy pamiętać o tym, że to zmęczenie może wywoływać różne niepożądane reakcje. Dlatego tym bardziej w tych ciężkich czasach musimy pamiętać, aby siebie szanować - apeluje prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tak zrodził się pomysł akcji #szanujmedyka. Wspólnej inicjatywy Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, po sygnałach z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

- Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presje poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby, jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent - medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego: zrozumienia, że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem - podkreśla dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. 

Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są noszone na fartuchach i kombinezonach plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!". Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych będzie publikowana jedna historia, która spotkała medyka podczas wykonywania swojej pracy.

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy