Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
logoSvg

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Abp Skworc do wspólnoty Domowego Kościoła: Rodzina jest skałą ucieczki

Abp Skworc do wspólnoty Domowego Kościoła: Rodzina jest skałą ucieczki przejdź do galerii

 
Metropolita katowicki pozdrawia rodziny uczestniczące w Mszy św. w katowickiej katedrze. Krzysztof Gawor

Po raz 30. członkowie Domowego Kościoła przeżywali w katowickiej katedrze Wielkanocny Dzień Wspólnoty "Emaus". Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki, a koncelebrował m.in. bp Marek Szudło, biskup pomocniczy.

msp

|

18 kwietnia 2021 GOSC.PL

dodane 18 kwietnia 2021
aktualizacja 18 kwietnia 2021
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Żywe i skuteczne

W swoim słowie metropolita odniósł się także do rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego. Przekonywał, że warto karmić się słowem Bożym, które przynosi owoce, jest żywe. - Doświadczacie tego, kiedy jako wspólnoty Domowego Kościoła, małżeństwa i rodziny wypełniacie zobowiązania - dary: codziennej modlitwy osobistej, połączonej z lekturą Pisma Świętego i spotkaniem ze słowem Bożym, codziennej modlitwy małżeńskiej, pojmowanej jako wspólne stawanie przed Panem, codziennej modlitwy rodzinnej jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięcznego dialogu małżeńskiego. Doświadczacie tego, że żywe jest słowo Boże i skuteczne, pouczające i przemieniające - mówił. - Biblia jest Księgą życia, Kościół bowiem rodził się i wciąż się rodzi z natchnionego Duchem słowa Bożego. Fides ex auditu! Wiara ze słuchania. To właśnie słowo Boże - jego głoszenie, słuchanie i zachowywanie - decyduje o żywotności i dynamizmie Kościoła. Boże słowo jest również oczyszczającym Kościół sędzią i kryterium prawdy. Słowa apostoła Jana są jednoznaczne: "Kto mówi: »Znam Go«, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy" - powiedział.

Kończąc, metropolita wezwał członków Domowego Kościoła do pełnienia szczególnej misji. - Zabierzmy ze sobą jako Słowo Życia wezwanie z wersetu przed Ewangelią: "Panie Jezu, daj nam zrozumieć Pisma, niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz". Mocą słowa Bożego i Eucharystii budujcie w małżeństwach i rodzinach domowy Kościół. Budujcie Kościół naszej archidiecezji. Idźcie i głoście! Macie misję do spełnienia - zwrócił uwagę abp Skworc.

Naśladujecie Chrystusa

Z uwagi na obostrzenia w katedrze może przebywać jedynie 120 osób. Dlatego w Eucharystii na miejscu uczestniczyły pary rejonowe i delegowane osoby. Pozostali łączyli się za pośrednictwem transmisji. Z tego powodu metropolita katowicki skierował do wszystkich członków specjalny list. Nawiązał w nim m.in. do sytuacji, w której uczniowie poznają Jezusa przy łamaniu chleba. "To niezwykle znamienne, że właśnie przy stole nasz Zbawiciel jest najbardziej rozpoznawalny. Dlatego stół, zwłaszcza w tym trudnym pandemicznym czasie, jest i powinien być w Waszych rodzinach miejscem szczególnym. Miejscem, gdzie można doświadczyć wspólnoty, gdzie można swobodnie porozmawiać o codziennych troskach i radościach, gdzie jesteśmy dla siebie nawzajem życzliwi i potrafimy dzielić się tym, co nosimy w naszych sercach. Stół jest miejscem, gdzie buduje się i wzmacnia rodzina" - napisał metropolita.

Przypomniał także postać ks. Franciszka Blachnickiego, który formację Domowego Kościoła również oparł na spotkaniu przy stole. "To przy nim gromadzicie się co miesiąc jako Domowy Kościół na dzieleniu się życiem, na modlitwie i formacji. Dziękuję Wam za ten czas, który poświęcacie na swój rozwój duchowy, zwłaszcza że obecnie jest to bardzo utrudnione przez konieczność zachowania zarządzeń epidemicznych. Tym bardziej więc wyrażam uznanie wobec tych, którzy spotykają się, wykorzystując do tego wszystkie możliwe środki komunikacji. Przez taką postawę naśladujecie samego Chrystusa, a później Apostołów, którzy nie zważali na trudy i przeciwności, ale jak tylko mogli, głosili królestwo Boże i urzeczywistniali je we wspólnocie Kościoła” - napisał w liście abp Skworc.

Poniżej galeria zdjęć:

« ‹ 1 2 › »
Katowice. Emaus Domowego Kościoła

WIARA.PL DODANE 18.04.2021 AKTUALIZACJA 18.04.2021

Katowice. Emaus Domowego Kościoła

​Metropolita katowicki w III Niedzielę Wielkanocną przewodniczył uroczystej Mszy św. w ramach Dnia Wspólnoty "Emaus", czyli dorocznego spotkania członków Domowego Kościoła archidiecezji katowickiej.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKWORC
  • ARCHIDIECEZJA KATOWICKA
  • DOMOWY KOŚCIÓŁ ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
  • EMAUS DOMOWEGO KOŚCIOŁA
  • OAZA RODZIN

Polecane w subskrypcji

  • Wymowa owoców
    Wymowa owoców
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Wymowa owoców
    Wymowa owoców
    Franciszek Kucharczak
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X