Innowacyjny rower i robot dały uczniom z dwóch katowickich podstawówek zwycięstwo i drugie miejsce w polskiej edycji jednego z najważniejszych konkursów technologicznych dla młodzieży na świecie.
Już trzeci raz drużyna ze szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny "Węgielek" w Katowicach wzięła udział w międzynarodowym konkursie First Lego League. W tym roku eliminacje regionalne odbyły się w Warszawie i w Poznaniu, wzięło w nich udział ponad 40 drużyn z całej Polski. Ze względu na pandemię zawody przyjęły formę online.
W tym roku nasza drużyna składała się z 10 osób - uczniów Szkoły Podstawowej dla Chłopców "Kuźnica" i uczennic Szkoły dla Dziewcząt "Płomień", a prowadzona była przez 3 trenerów - Sebastiana Pontusa, Annę Misztal i Adriana Pontusa. Uczestnicy przygotowywali się do oceny przez sędziów w 4 kategoriach: Innowacyjny Projekt Badawczy, Projekt Robota, Praca Zespołowa i przejazd robota na specjalnie przygotowanej macie.
Pierwsze miejsce katowiccy uczniowie zdobyli w kategorii Projekt Robota. Zadaniem przygotowanego przez nich robota było przejechanie w określonym czasie przez matę zawierającą zdania i wykonanie na ich podstawie 8 misji - za każdą z nich drużyna otrzymywała punkty.
Drugie miejsce młodzi katowiczanie zdobyli w kategorii Innowacyjny Projekt Badawczy. Tematem tegorocznych zawodów był sport, a w zasadzie pomysł, jak dzięki innowacyjnym projektom zachęcić ludzi do zwiększonej aktywności fizycznej. Nasza drużyna zaprojektowała ulepszenia, które pozwolą na komfortowe korzystanie z roweru w chłodne dni. Wykorzystując energię słoneczną oraz energię ruchu, zaprojektowany eksperymentalny rower został wyposażony w podgrzewaną kierownicę, podgrzewane siodełko oraz podgrzewany pojemnik na napoje.
Zawody First Lego League odbywają się w dziesiątkach krajów na całym świecie od 1992 r., ich ideą jest zachęcanie młodzieży do rozwoju w zakresie technologii i robotyki, ale również pozwalają im zdobywać doświadczenie w pracy zespołowej, przedsiębiorczości, sztuce komunikacji i autoprezentacji.
Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota, który musi wykonać określone zadania konkursowe, zgodne z tematem przewodnim. Uczestnicy szukają odpowiedzi na aktualne problemy naukowe, proponują innowacyjne rozwiązania oraz dzielą się nimi z lokalną społecznością. Temat wyzwania zmienia się co roku, lecz zawsze odnosi się do bieżącego kierunku rozwoju technologii oraz biegu wydarzeń na świecie.