Region. Bieg Korfantego

Ruszają zapisy do XXVII Biegu im. Wojciecha Korfantego z Katowic do Siemianowic. W tym roku, z powodu pandemii, część organizacyjna przenosi się do internetu.

Bieg co roku organizowany jest w okolicach rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego (20 kwietnia 1873 r.). Trasa przebiega między Siemianowicami, gdzie urodził się Korfanty, a Katowicami, w których przez wiele lat mieszkał i prowadził działalność. Sytuacja pandemiczna zmusiła MOSiR Katowice i MOSiR "Pszczelnik" Siemianowice Śląskie do przeniesienia części organizacyjnej wydarzenia do internetu.

-  W tym roku obchodzimy 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Stąd pomysł, aby zaakcentować ten fakt i wyprodukować specjalną koszulkę biegową, którą w formie nagrody wręczymy osobom z najlepszymi wynikami. Z przodu koszulki umieściliśmy zdjęcie "Pierona", czyli pociągu pancernego wykorzystywanego w trakcie walk, a z tyłu zdjęcia powstańców, którym w ten sposób chcieliśmy oddać hołd - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

– Dodatkowo umieściliśmy napis podkreślający fakt, że powstanie było zwycięskie. Bo musimy pamiętać, że plebiscyt zorganizowany w marcu 1921 roku został przez Polskę przegrany i zgodnie z ustaleniami z Wersalu zdecydowana większość obszaru Górnego Śląska powinna pozostać w granicach Niemiec. Jednak zryw powstańczy, którym kierował Wojciech Korfanty, wywarł taki wpływ na międzynarodową opinię publiczną, że ostatecznie duża część terytorium, w tym Katowice, została włączona do Polski. Bez powstania prawdopodobnie nie byłoby to możliwe - podkreśla.

Do przebiegnięcia jest tradycyjne 10 km. Jednak tym razem, z powodu pandemii, nie będzie klasycznego startu i mety, jednej daty ani ściśle wyznaczonej trasy.

- Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisania się na bieg poprzez specjalny formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.datasport.pl, pobrania specjalnej aplikacji Rejestrator GPS oraz przebiegnięcia między 20 kwietnia a 3 maja dystansu 10 km na dowolnie wybranej przez siebie trasie. Włączona aplikacja zarejestruje wszystkie potrzebne parametry i uwzględni uczestnika w tabeli wyników - mówi Damian Kniewski, organizator biegu z ramienia MOSiR Katowice. - Aplikacja dostarcza także komunikatów motywacyjnych oraz umożliwia dodawanie zdjęć - dodaje.

Dziesięciu osobom, które zrobią kreatywne zdjęcia ze swojego biegu i wyślą je na adres e-mail sport@mosir.katowice.pl, MOSiR Katowice wręczy limitowaną wersję specjalnej koszulki. Regulamin dostępny jest na stronie www.mosir.katowice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..