Nowy numer 14/2021 Archiwum

List rektora WŚSD: Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu

Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu - pisze w Liście na Poniedziałek Wielkanocny 2021 r. rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach ks. dr Marek Panek. List ten będzie odczytywany w poniedziałek we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej.

Rektor śląskiego seminarium nawiązuje w liście do sceny, kiedy święty Piotr wraz z pozostałymi Jedenastoma świadkami Jezusa ogłasza, że Jezus żyje –Niemożliwe było, aby panowała nad Nim śmierć, Bóg Go wskrzesił – czytamy. Uświadamia, że historia życia Jezusa nie zamknęła się w ramach wyznaczonych przez czas i miejsce, odległych od naszego czasu i miejsc, w których żyjemy.

– Jezus nie jest jedynie, ani przede wszystkim, jednym z wielkich, godnych naśladowania bohaterów przeszłości, który dokonywał niezwykłych czynów, cudów i znaków – wyjaśnia ks. dr Marek Panek. Jak tłumaczy, On nie jest również jedną z wielu tragicznych postaci, które zakończyły swoje życie w dramatycznych okolicznościach, ani Tym, który żyje jedynie w wiernej pamięci swoich wyznawców.

– On żyje, jest realnie obecny także w naszym życiu, a nie tylko w naszych wspomnieniach ­– przypomina dodając, że uprzywilejowanym miejscem doświadczenia spotkania z żyjącym Panem jest Eucharystia. Jak zaznacza, jednym z owoców tych spotkań jest pragnienie i zdolność do naśladowania Jezusa.

Ks. dr Panek nawiązuje do sytuacji epidemiologicznej, w jakiej się znajdujemy. Pisze, że wielu ludzi z poświęceniem, nieraz narażając własne zdrowie, oddaje się posłudze chorym i potrzebującym. Wylicza służby medyczne, sanitarne,  administrację rządową i samorządową. Zauważa także zaangażowanie alumnów śląskiego seminarium, którzy włączyli się jako wolontariusze w pomoc chorym na COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach.

Rektor przypomina, że pod koniec kwietnia rozpoczną się zapisy do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Wszystkie informacje będą umieszczone na stronie internetowej www.seminarium.katowice.pl. W liście dziękuje także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają śląskie seminarium i Wydział Teologiczny, czy to duchowo, czy materialnie. Prosi, aby nie ustawali modlitwie.

Pełna treść dokumentu na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama