Archidiecezja. Jest nowe zarządzenie abp. Skworca

Metropolita katowicki wydał komunikat skierowany do duszpasterzy w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, obowiązujących w kościołach od 27 marca.

Dokument ten uwzględnia dotychczasowe akty prawne i wskazania regulujące życie religijne i funkcjonowanie parafii w czasie pandemii w związku aktualną sytuacją epidemiologiczną i jest uzupełnieniem wskazań duszpasterskich na Wielki Post przesłanych do parafii kilka dni temu.

Metropolita katowicki przypomina o bezwzględnym obowiązku przestrzegania przepisów wprowadzonych przez władze kościelne i cywilne.

- Bezwzględnie należy zachowywać zasadę - 1 osoba na 20 m kw. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref. Z najwyższą troską trzeba też wypełniać wskazania dotyczące bezpieczeństwa, stosowania dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła - pisze arcybiskup.

Podkreślił, że za profilaktyczne i konieczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii. Przypomniał także o obowiązującej wciąż dyspensie od obowiązku udziału w Mszy św. w niedzielę i święta. Zachęcił wiernych do duchowej łączności poprzez uczestnictwo w liturgii za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

W nawiązaniu do poprzednich dokumentów abp Skworc zalecił przyjmowanie Komunii św. na rękę. "O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św." - czytamy w komunikacie.

Pełny tekst najnowszego zarządzenia metropolity katowickiego na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..