Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Abp Skworc skierował specjalne słowo do samorządowców archidiecezji katowickiej

Specjalne słowo do samorządowców archidiecezji katowickiej skierował abp Wiktor Skworc. Pod tekstem podpisał się również ks. Roman Chromy, archidiecezjalny duszpasterz środowisk samorządowych.

Metropolita katowicki zaznacza, że kolejny raz niemożliwe okazało się zorganizowanie wielkopostnych dni skupienia dla przedstawicieli środowisk samorządowych archidiecezji. W słowie do nich skierowanym wyraża nadzieję, że "skutki pandemii zostaną opanowane przynajmniej do tego stopnia, że będziemy mogli powrócić do względnej normalności, także na poziomie międzyludzkich relacji".

Jednocześnie zaznacza, że "pomimo obiektywnych trudności, Kościół nadal realizuje swoją misję w świecie". Przypomniał, że papież Franciszek zaproponował program duszpasterski oparty na dwóch filarach: obchodach Roku Jubileuszowego ku czci św. Józefa i – w związku z 5. rocznicą ukazania się adhortacji Amoris laetitia (Radość miłości) - pogłębieniu wartości życia małżeńskiego i rodzinnego. Zachęcił do lektury listu apostolskiego Patris corde (Z ojcowskim sercem), w którym papież wyjaśnia misję i rolę św. Józefa jako opiekuna Świętej Rodziny, a także do indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania do wyznaczonych kościołów jubileuszowych archidiecezji. Zwrócił też uwagę, że głównym tematem bieżącego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce jest Eucharystia, która "daje życie".

Abp Skworc zaznaczył, że w odpowiedzi na pastoralne wezwanie papieża Franciszka rozpoczęły się przygotowania do 14. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny pod hasłem "Dom rodzinny - bezpieczna przystań". Dodał, że "za organizacją tego wydarzenia stanęło w ostatnich latach wiele lokalnych samorządów", jak również marszałek województwa i wojewoda. Zachęcił też wszystkie zainteresowane osoby do praktycznego włączenia się w to dzieło. Szczegółowe informacje nt. Metropolitalnego Święta Rodziny dostępne są na www.swieto-rodziny.pl. Jego koordynacją zajmuje się Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze.

Metropolita katowicki przypomniał ponadto 1700. rocznicę dekretu cesarza Konstantyna I Wielkiego, który zarządził, aby "dies solis, dzień Słońca, stał się dniem wolnym od pracy. Uwolnienie tego dnia od obowiązku pracy przyczyniło się do tego, że z biegiem czasu powszechnie świętowano to zbawcze wydarzenie, co w efekcie przyniosło zasadę świętowania niedzieli jako dnia Boga i człowieka, zapisaną nawet w konstytucjach niektórych krajów". W tym kontekście abp Skworc zachęcił "wszystkich do poszanowania tej tradycji, do jej docenienia, strzeżenia i pielęgnowania oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu".

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych samorządowcom życzył cierpliwości, wytrwałości i wewnętrznego pokoju, których Dawcą jest zmartwychwstały Pan. Dziękował też "za wszelkie działania podejmowane na rzecz lokalnych społeczności (w tym również parafialnych wspólnot), w myśl zasady, że podmiotem społecznego zaangażowania jest każdy człowiek, a szczególnie dotknięty materialną lub duchową biedą".

Z związku z sytuacją pandemiczną i obowiązującymi obostrzeniami kolejny raz niemożliwe było zorganizowanie wielkopostnych dni skupienia dla przedstawicieli środowisk samorządowych archidiecezji katowickiej, które tradycyjnie odbywały się w Kokoszycach, Rybniku, Piekarach Śląskich i Tychach.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zapisane na później

Pobieranie listy