Nowy numer 39/2023 Archiwum

Archidiecezja. 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

Centralne obchody tego wydarzenia w archidiecezji katowickiej odbędą się w Rybniku, mieście, w którym 24 marca 1921 r. urodził się przyszły założyciel Ruchu Światło-Życie.

Dzisiaj - 24 marca - mija 100. rocznica urodzin sługi Bożego ks. Blachnickiego. Z tej okazji abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył o godz. 18 Mszy św. w bazylice pw. św. Antoniego w Rybniku. Wraz z zaproszonymi delegacjami metropolita katowicki będzie dziękował za dar życia i powołania ks. Franciszka i prosił o jego rychłą beatyfikację. Liturgia będzie transmitowana przez telewizję TVT, Radio eM oraz na kanale YouTube bazyliki św. Antoniego.

Mówi rzecznik kurii katowickiej ksiądz Tomasz Wojtal:

Nie wszyscy oazowicze - ze względu na sytuację epidemiczną - będą mogli uczestniczyć w Eucharystii na żywo, na miejscu w kościele. - Mimo to, warto tego dnia świętować - zachęca ks. ks. Waldemar Maciejewski:

Natomiast w czwartek 25 marca w kościele akademickim w Katowicach (krypta katedry Chrystusa Króla) wykładowcy, studenci i absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar życia i posługi sługi Bożego ks. Blachnickiego, duszpasterza młodzieży i rodzin, profesora, wykładowcy. Przypominają, że wiele owoców jego pracy zrodziło się w tym miejscu, w którym stoi dziś gmach Wydziału Teologicznego. Symbolicznie upamiętnia to zarys fundamentów tamtych zabudowań, zrealizowany w patio wydziału.

Program:.

  • 18.30 - Eucharystia,
  • 19.30 - Godzina Świadectw.

Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 r. w Rybniku. Oczekując na wykonanie wyroku za działalność konspiracyjną przeciw Rzeszy Niemieckiej, w celi śmierci 17 czerwca 1942 r. przeżył nieoczekiwane nawrócenie. Po wojnie został kapłanem. Stworzył własną koncepcję służby liturgicznej i Ruch Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku. 9 grudnia 1995 r. rozpoczął się proces jego beatyfikacyjny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast