GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Żory. Statuetka dla rybnickiego chóru DAR - Autograf

Joanna Glenc, która kieruje Rybnickim Chórem Kameralnym Autograf (dawniej DAR), odebrała 20 marca statuetkę za zwycięstwo, odniesione w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach w... 2005 roku.

Tą statuetką jest pozłacana Pieta. Joanna Glenc odebrała ją 20 marca 2021 r. w czasie jubileuszowego XV Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach. Co ciekawe, statuetka jest nagrodą za zwycięstwo w... II Przeglądzie w 2005 roku.

- Pani Joanna Glenc w 2005 r. nie otrzymała statuetki, ponieważ w przeglądzie jury przyznało dwa pierwsze miejsca ex aequo. Statuetka pojechała wtedy tylko do Częstochowy, ponieważ pani Joasia zrzekła się jej. Po tylu latach postanowiliśmy, że uroczyście wręczymy jej tę Pietę - mówi Ewa Adamczyk-Ścibik, dyrektor przeglądu.

Żory. Statuetka dla rybnickiego chóru DAR - Autograf   Joanna Glenc z Pietą, która jest nagrodą za zwycięstwo w przeglądzie w 2005 roku. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

XV Przegląd z powodu pandemii miał zupełnie inną formę. Publiczność wysłuchała w Telewizji Żory dawnych występów Rybnickiego Chóru Kameralnego Autograf i Żeńskiego Chóru Państwowych Szkół Muzycznych. Była też transmisja z Mszy św. i z wręczenia nagrody.

Przegląd jest organizowany w Żorach od 2004 roku - za wyjątkiem 2020, kiedy nie odbył się z powodu pandemii. Ma charakter ekumeniczny - wraz z katolicką parafią św. Filipa i Jakuba współtworzy ją parafia ewangelicka w Żorach. Przez te wszystkie lata przez żorski przegląd przewinęło się kilka tysięcy wykonawców.

Pomysłodawcy przeglądu - Ewa i Krzysztof Ścibikowie - zapowiadają, że od przyszłego roku przegląd będzie miał inną formę, niż dotychczas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast