Nowy numer 38/2023 Archiwum

Katowice. Wiosenne porządki

Bieżące naprawy jezdni i chodników, zamiatanie ulic, mycie przystanków i ławek oraz kontrole czystości - w Katowicach trwają prace porządkowe po zimie. Każdego dnia służby miejskie dbają o to, aby przestrzeń publiczna była czysta i przygotowana na nowy sezon.

Każdego roku w Katowicach prowadzone są prace, które mają uporządkować przestrzeń miejską po miesiącach zimowych i są w nie zaangażowane wszystkie miejskie służby. Porządki prowadzone są zarówno w ramach bieżącej działalności oraz doraźnie, na prośby katowiczan. Wszystko po to, aby miasto i przestrzenie dostępne dla mieszkańców były zadbane i zachęcały do korzystania z nich. Usuwanie resztek soli, czyszczenie ulic czy mycie przystanków oraz ławek - to tylko kilka takich przykładów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Sporo pracy po zimie mają drogowcy, którzy dbają o to, aby ulice były czyste i bezpieczne w użytkowaniu. Miejski Zarząd Ulic i Mostów prowadzi bieżące naprawy dróg i chodników. Każdego dnia dba o to ok. 60 pracowników, których zadaniem jest usuwanie ubytków w jezdniach czy chodnikach oraz czyszczenie ciągów pieszych. Dodatkowo MZUiM wyznaczył 3 zespoły zajmujące się wyłączone myciem znaków drogowych oraz balustrad przy drogach. Zima wpływa nie tylko na czystość oznakowania, ale także jego stan. Dlatego też ok. 20 pracowników dba również o odświeżenie znaków poziomych, czyli tych namalowanych na jezdniach. Osobne ekipy wysyłane są do mycia przystanków i ławek, ogólnodostępnych poręczy, a także czyszczenia kratek ściekowych.

Intensywne prace porządkowe dotyczą również budynków oraz przestrzeni zielonych. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach na bieżąco dba o czystość terenów i budynków, które mu podlegają. W sumie czuwa nad tym 148 pracowników oraz 16 osób nadzorujących. Tylko od 2 marca skontrolowanych zostało 246 lokalizacji pod kątem czystości i porządku.

- Nasi pracownicy dokonują cotygodniowych przeglądów wszystkich 11 placów zabaw, które są w naszym zarządzaniu, pod kątem ich stanu technicznego oraz czystości. Dodatkowo prowadzimy także przeglądy elementów małej architektury, jak ławki czy altany śmietnikowe. Z kolei pracownicy działu eksploatacji, w tym specjalista ds. zieleni, kontrolują stan roślinności i dokonują przeglądu stanu fitosanitarnego drzew, które znajdują się przy naszych obiektach lub na ich terenie - mówi Marcin Gawlik, dyrektor katowickiego KZGM.

Tylko od 2 do 12 marca przeprowadzona została gruntowna kontrola 10 zrewitalizowanych terenów oraz zieleni. Tam, gdzie było to konieczne, wydane zostały zalecenia prac pielęgnacyjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast