Nowy numer 38/2023 Archiwum

Katowice. Środowisko akademickie chce podziękować Bogu za ks. Blachnickiego

Za ks. Franciszka Blachnickiego środowisko akademickie będzie dziękować Bogu dzień po setnych urodzinach tego śląskiego księdza, 25 marca w Katowicach.

Obchody 100. urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, śląskiego księdza, który jest kandydatem na ołtarze, odbędą się w Katowicach 25 marca. Organizują je wykładowcy, studenci i absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W programie m.in. Msza św. i świadectwa, przeplatane śpiewem.

Wydarzenie odbędzie się 25 marca w kościele akademickim (krypta katedry Chrystusa Króla w Katowicach). Okazja do spowiedzi od 18.00. O 18.30 - Eucharystia, o 19.30 - Godzina Świadectw, o 20.30 - zakończenie.

Zapisy homilii i świadectw zostaną opublikowane po spotkaniu w formie audio (pliki mp3).

Ksiądz Blachnicki był nie tylko założycielem Ruchu Światło-Życie, ale też profesorem i wykładowcą. W 1956 r. utworzył Krucjatę Wstrzemięźliwości - pierwszy masowy, oddolny ruch w całym bloku wschodnim, liczący 100 tys. osób. Ogólnopolska centrala Krucjaty Wstrzemięźliwości mieściła się w Katowicach właśnie w tym miejscu, gdzie dziś stoi Wydział Teologiczny UŚ. Komuniści, przestraszeni rozmachem ruchu, zlikwidowali go, urządzając w 1960 r. nalot na jego katowicką centralę. Symbolicznie upamiętnia to zarys fundamentów tamtych zabudowań w patio Wydziału Teologicznego UŚ.

Główne uroczystości 100. urodzin ks. Blachnickiego odbędą się 24 marca w Rybniku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast