Nowy numer 13/2024 Archiwum

Katowice. Ordo Iuris będzie pomagać ofiarom przemocy domowej

Z Programem Spraw Precedensowych dla ofiar przemocy domowej rusza Instytut Ordo Iuris. Poszkodowani mogą skorzystać z darmowych konsultacji, a jeśli będzie taka potrzeba - także z pomocy ze strony prawników, m.in. na Śląsku.

W ramach Programu Spraw Precedensowych Ordo Iuris ruszył też serwis internetowy stopprzemocy.org. Można tam znaleźć listę ośrodków, które niosą pomoc ofiarom przemocy domowej. Na konferencji prasowej w Katowicach dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris zwrócił jednak uwagę, że zdarzają się skomplikowane sytuacje, w których mechanizmy, mające wspierać ofiary przemocy, zawodzą. Potrzebna jest wtedy nie tylko pomoc terapeutyczna czy psychologiczna, ale też prawna.

Chodzi tu o przypadki szczególne. Jeżeli doszło w sprawie przemocy domowej do rażących zaniedbań ze strony organów państwowych, np. organy ścigania nie podjęły niezbędnych czynności, Ordo Iuris zachęca do kontaktu ze swoim Centrum Interwencji Procesowej.

- W pięciu miejscach w Polsce mamy grupy prawników, którzy takiej pomocy będą mogli udzielać. Jeśli chodzi o Śląsk, to mamy tutaj doświadczonych prawników, a także grupę studentów Uniwersytetu Śląskiego, skupionych w kole naukowym instytutu Ordo Iuris na Wydziale Prawa. Ci studenci będą pomagali w kwalifikacji zgłaszanych ze Śląska spraw i ich wstępnej ocenie - mówi dr Zych.

Przedstawiciel instytutu przywołuje przykład kobiety, która zgłosiła się do instytucji pomocy społecznej ze względu na bardzo drastyczną przemoc ze strony męża, skierowaną wobec dzieci. Okazało się, że instytucje te zareagowały dokładnie odwrotnie, niż kobieta się spodziewała. W rozmowach z urzędnikami pojawił się nawet temat… odebrania dzieci. Z kolei prawniczka, przysłana przez poprzedniego Rzecznika Praw Dziecka, złożyła w sądzie wniosek o umożliwienie kontaktu z dziećmi ojcu. I to pomimo, że jednemu z tych dzieci dopiero co pękła śledziona po pobiciu przez ojca. W tym przypadku skutecznie pomógł prawnik Ordo Iuris.

Dr Tymoteusz Zych zwraca uwagę, że pomysły, aby odbierać dzieci w sytuacjach takich, jak wyżej opisana, choć byłaby to brutalna ingerencja we więź matki z dziećmi, biorą się w Polsce często z naśladowania wzorów norweskich. Pracownicy niektórych polskich instytucji, powołanych do pomocy rodzinie, korzystali ze szkoleń norweskich. Norweskie służby są jednak znane z niezwykle pochopnego odbierania dzieci rodzicom, gdy tylko pojawia się jakiś problem wychowawczy.

Osoby, które zadzwonią na ogólnopolski telefon Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris (tel.: +48 531 738 774, e-mail: interwencja@ordoiuris.pl), mogą liczyć na wstępną konsultację i podpowiedź, jakie instytucje mogą pomóc. W sytuacjach szczególnych, gdy będzie taka potrzeba, Instytut może też udzielić bezpłatnej pomocy prawnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy