Nowy numer 38/2021 Archiwum

Katowice. Powstanie mogiła upamiętniająca żołnierzy wyklętych

Kwatera powstaje staraniem Instytutu Pamięci Narodowej na Cmentarzu Komunalnym. Spoczną w niej szczątki znalezione w wojennych grobach żołnierzy.

W centrum kwatery grobów wojennych znajduje się pomnik „Gloria Victis” upamiętniający żołnierzy i członków powojennych organizacji niepodległościowych ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego. Po jego obu stronach będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez Instytut w ramach prowadzonych prac poszukiwawczo-archeologicznych. Mogiła zlokalizowana jest na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w sektorze 37.

1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“ zaplanowano tam wojewódzkie obchody tego święta. W trakcie wydarzenia zaplanowano uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika, apel pamięci i odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

W obchody włączy się także Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, który zaprasza na specjalny koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Artyści wystąpią on-line programem pieśni patriotycznych. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu „Śląsk” rozpocznie się o 18.30 i będzie dostępna na facebookowym profilu Zespołu oraz na kanale YouTube.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama