Śląscy terytorialsi uczcili pamięć patrona swojej brygady w rocznicę jego śmierci. To był mistrz wojskowych działań specjalnych. Jego oddział rozpoczął w 1921 r. III powstanie śląskie, wysadzając mosty na Odrze.
Tym patronem jest ppłk. Tadeusz Puszczyński, pseudonim "Wawelberg". Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w rocznicę jego śmierci oddali mu hołd.
Tadeusz Puszczyński pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego. Od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o niepodległość.
Przed III powstaniem śląskim stworzył tzw. Grupę Wawelberga. Składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków. Dzięki ich brawurowej akcji wysadzenia mostów na Odrze na samym początku powstania ta insurekcja się udała - bo Niemcy nie byli w stanie szybko przerzucić w rejon walk żołnierzy ani ciężkiego sprzętu. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej, niż sam wybuch powstania.
- Wawelberg łączy idee i pokazuje jakie duże znaczenia ma terytorialność żołnierzy. Wykorzystał on bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności - podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.
Przedstawiciele 13 ŚBOT pojechali do Warszawy by tam zapalić znicze i złożyć wieniec na grobie swojego patrona.
- O naszym patronie i Jego dokonaniach staramy się pamiętać na co dzień, wdrażamy w życie i szkolenia Jego idee i pomysły. W tym dniu szczególnie chcemy mu oddać cześć i niejako podziękować w ten sposób za to, jakim cały czas jest dla nas wzorem - podkreśla szeregowy Magdalena Dróżdż.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w została utworzona w styczniu 2018 roku, obecnie służy w niej ponad 1,4 tys. żołnierzy.
Grób patrona śląskich terytorialsów. 13 ŚBOT