W sobotę, 27 lutego br. ośmiu akolitów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach otrzyma święcenia diakonatu. Uroczystości odbędą się równolegle w trzech parafiach.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzieli święceń w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach – Murckach.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannny w Chorzowie Batorym święceń udzieli biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski, a w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej – Bykowinie biskup pomocniczy Marek Szkudło. Wszystkie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00.
Kandydaci do święceń diakonatu w dniach 21-27 lutego przygotowują się do nich przez uczestnictwo w rekolekcjach w domu sióstr Jadwiżanek w Bystrej. W komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji katowickiej abp Skworc napisał m. in.: „Kandydatów polecam serdecznej modlitwie wszystkich wiernych; módlmy się także w intencji pozostałych alumnów naszego Seminarium oraz o nowe, święte powołania do służby w Kościele”.
- Święcenia diakonatu to bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej archidiecezji. W tych niełatwych czasach aż 8 młodych ludzi zdecydowało się odpowiedzieć "tak" na Boże wezwanie. Chcą poświęcić swoje życie na wyłączną służbę Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi - mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
Święcenia 8 nowych diakonów Biuro Prasowe Archidiecezji KatowickiejJak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, są trzy stopnie sakramentu święceń: święcenia biskupie, święcenia prezbiterów oraz święcenia diakonów. W Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” ojcowie Soboru Watykańskiego II wyjaśnili, że święcenia diakonatu są udzielane „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada na kandydata ręce. Oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii”. Zgodnie z Katechizmem, do diakonów należy między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom „przy celebracji Boskich misteriów, szczególnie Eucharystii”, jej udzielanie, głoszenie Ewangelii i przepowiadanie, prowadzenie pogrzebu i poświęcanie się różnym posługom miłości.
- Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać. Dlatego też nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie Mszy świętej, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych. Diakoni są szczególnymi orędownikami miłości, sprawiedliwości i pokoju. Są wezwani do niesienia pomocy i pociechy chorym, ubogim i cierpiącym - dodaje ks. Wojtal.
Kim jest diakon? Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej