Nowy numer 15/2024 Archiwum

Podwójny sukces Śląskiego Festiwalu Nauki

Impreza została nagrodzona w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki. Doceniono ją w kategorii zespół, nagroda główna przypadła dr. Jerzemu Jaroszowi, profesorowi z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, który od początku jest z nią związany.

Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Organizuje go serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrodą główną i tytułem Popularyzatora Nauki 2020 uhonorowany został dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ. Prof. Jarosz od 1983 roku prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wieloletnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Pełnił również funkcję dyrektora programowego ŚFN KATOWICE.

Kapituła konkursowa doceniła Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jako „jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, mimo że zadebiutowało jako niewielka, lokalna inicjatywa w 2016 roku”.

O konsekwentnym rozwoju ŚFN KATOWICE najlepiej świadczą liczby: cztery dotychczasowe edycje przyciągnęły do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach prawie 150 tysięcy osób, a kolejnych prawie 60 tysięcy widzów śledziło przebieg festiwalu za pośrednictwem transmisji internetowej! Program tych czterech odsłon festiwalu składał się łącznie z 715 stanowisk pokazowych, 604 wykładów i 419 warsztatów, w MCK zaprezentowało się 5 tysięcy wystawców oraz wystąpiło 780 prelegentów. Na ŚFN wystąpiło 82 gości specjalnych, w tym aż 19 zagranicznych (na czele z astronautką NASA Nicole Stott, austriackim pisarzem Markiem Elsbergiem czy założycielem SETI Sethem Szostakiem).

ŚFN tworzą: Uniwersytet Śląski w Katowicach, pomysłodawca i lider przedsięwzięcia, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych (wszystkie z siedzibą w Katowicach) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. W tym roku dołączyły Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnika Częstochowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy