W piątkowej informacji o przygotowaniu szkół podstawowych do rozpoczęcia nauki stacjonarnej Kuratorium Oświaty w Katowicach przypomniało, że 13 stycznia br. minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie zawierające uregulowania prawne w zakresie organizacji nauczania od 18 do 31 stycznia br.
Na jego podstawie w woj. śląskim po feriach naukę stacjonarną rozpocznie ok. 128 tys. uczniów klas I-III (szkół podstawowych i szkół podstawowych specjalnych). Podobnie jak przed feriami, dyrektorzy szkół specjalnych decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć dla klas IV-VIII.
Do grudnia zdecydowana większość szkół specjalnych pracowała stacjonarnie, niektóre w trybie mieszanym lub zdalnym.
Dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić realizację zajęć zdalnych w szkole tym uczniom, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości uczestnictwa w zajęciach z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie mogą brać w nich udziału w miejscu zamieszkania.
Przed feriami z takiej możliwości w woj. śląskim skorzystało 5766 uczniów, w tym najwięcej – 5344 – to uczniowie szkół podstawowych (ogółem w szkołach podstawowych uczy się ok. 358 tys. uczniów).
Kuratorium zaznaczyło w piątek, że powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej poprzedzają przygotowania do zapewnienia uczniom, nauczycielom, a także personelowi administracji i obsługi maksymalnie bezpiecznych warunków minimalizujących ryzyko zakażenia.
"W ub. tygodniu zostały opublikowane nowe wytyczne MEiN, MZ i GIS dotyczące organizacji pracy szkoły. Szkoły w woj. śląskim są przygotowane do rozpoczęcia pracy stacjonarnej, co potwierdzili dyrektorzy poprzez wewnętrzną platformę wymiany informacji z kuratorium. Na platformie dyrektorzy mieli również możliwość zadawania pytań" – zaznaczyła rzeczniczka kuratorium Anna Kij.
Poinformowała, że 13 i 14 stycznia odbyły się wideokonferencje z dyrektorami, z udziałem przedstawicieli powiatowych inspektorów sanitarnych. Omówiono wytyczne, przykłady sprawdzonych w praktyce rozwiązań, odpowiadano na pytania dyrektorów.
"Zajęcia będą odbywały się w reżimie sanitarnym, z uwzględnieniem wytycznych dostosowanych do warunków i możliwości konkretnej szkoły. Dla uczniów klas I-III będą również działały świetlice, także w zmienionych warunkach opisanych w wytycznych" – dodała rzeczniczka kuratorium.
Również od poniedziałku szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych, na takich zasadach, jak przed feriami. Uczniowie branżowych szkół I stopnia jako młodociani pracownicy nadal mogą uczyć się zawodu u pracodawców, o ile nie występują u nich zdarzenia, które mogą zagrażać zdrowiu.
W dalszym ciągu obowiązują przepisy umożliwiające dyrektorowi zawieszenie zajęć po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Na zawieszenie zajęć dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego, musi też powiadomić kuratorium.
Kuratorium przypomniało, że Ministerstwo Edukacji i Nauki i Centrum GovTech uruchomiły infolinię mającą wspierać nauczycieli w kształceniu na odległość.
Trwa ogólnopolska akcja bezpłatnego i dobrowolnego testowania pracowników oświaty, do której w regionie zgłosiło się 19 880 nauczycieli i innych pracowników szkół. Do czwartku przetestowano ponad 6 tys. osób. Do niedzieli wyniki powinni otrzymać wszyscy testowani. Informując o rozpoczęciu akcji w regionie, kuratorium podało w poniedziałek, że z uczniami klas I-III w 1373 placówkach w województwie pracować będzie ok. 18 tys. nauczycieli.(PAP)