Nowy numer 24/2021 Archiwum

Czas, by się zaprzyjaźnić

Prawie siedem dekad czekał na odkrycie. Teraz poczeka kolejny rok, by zostać wyniesionym na ołtarze.

Ksiądz Jan Macha, śląski kapłan stracony przez nazistów w katowickim więzieniu, długo był postacią, o której pamięć przechowywali jedynie najbliżsi. Jego proces beatyfikacyjny trwał 6 lat.

Dekret o heroiczności cnót zatwierdził papież Franciszek w ostatnich dniach 2019 roku, co otworzyło drogę do dalszych działań. Datę beatyfikacji ogłosił metropolita katowicki w lutym 2020 roku – planowano ją na trzecią sobotę października, w katedrze Chrystusa Króla. Niestety rozwój pandemii uniemożliwił uroczystości na szerszą skalę – stąd decyzja o ich przełożeniu. – Czas, który nas dzieli od beatyfikacji, będziemy chcieli wykorzystać, aby jeszcze lepiej poznać sługę Bożego ks. Jana Machę. Będziemy chcieli się z nim prawdziwie zaprzyjaźnić i przyjąć treści, które były tak bardzo istotne w jego życiu – zachęcał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ogłaszając decyzję o zmianie terminu.

Okazją do poznania Hanika – jak zdrobniale nazywali go bliscy – jest m.in. książka autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Huf „Zawsze myśl o niebie”. Wydana z myślą o beatyfikacji, stanowi solidne kompendium wiedzy o księdzu, który z pomagania bliźnim uczynił sposób na swoje kapłaństwo.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama