Region. Podsumowanie 2020 roku w ekonomii, inwestycjach i kościele

Miniony 2020 rok był trudny w wielu dziedzinach naszego życia. Powodem była pandemia koronawirusa, która zdominowała nasze życie. Choć są takie branże, które mimo przeciwności zanotowały sukces.

Za najtrudniejszy ekonomicznie rok od czasu obalenia komunizmu - uznaje mijający rok profesor Eugeniusz Gatnar. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego i członek Rady Polityki Pieniężnej. Pytany przez Radio eM, czy konsekwencją trudnego czasu będzie gwałtowny wzrost cen - odpowiedział:

Prof. Eugeniusz Gatnar zwraca jednak uwagę, że niektóre gałęzie gospodarki odnotowały wzrosty.

W ocenie eksperta na pandemii i lockdownach najbardziej cierpi sektor usług. Profesor zaznacza jednak, że dotychczas - w ramach pomocy rządowej - przekazano przedsiębiorcom 170 miliardów złotych.

Miniony rok podsumowała też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Prezes strefy, Janusz Michałek mówi - mamy rekord i to pomimo pandemii.

Najchętniej inwestują przedstawiciele branż: metalowej, motoryzacyjnej i budowlanej.

Obecny rok należał do polskich firm, które zrealizują w naszym regionie 80% wszystkich inwestycji. Oprócz tego do strefy napłyną środki: niemieckie, angielskie, amerykańskie, chińskie, holenderskie, włoskie i szwedzkie.

Rok 2020 trudny i wyjątkowy był również w życiu Kościoła. Ograniczenia wiernych, zdalne katechezy – to były największe wyzwania. - Mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach:

O ocenę minionego 2020 roku pytał reporter Radia eM Marcin Iciek.

« 1 »