Abp Wiktor Skworc: Wigilia to dzień wielkiej szansy, żeby wiele jeszcze w życiu zmienić

- Wigilia to dzień wielkiej szansy, żeby wiele jeszcze w życiu zmienić - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Metropolita Katowicki zauważył, że dziś można uzdrowić relacje, powiedzieć: przepraszam, dziękuję…

Abp Wiktor Skworc apelował o udział w Eucharystii z okazji Bożego Narodzenia. Przypomniał, że w parafiach można odprawić więcej Mszy Świętych niż zwykle, aby przy ograniczonej liczbie wiernych z powodów sanitarnych jak każdy mógł jednak być na Mszy Świętej. Podziękował też tym wszystkim, którzy w okresie przedświątecznym poświęcają dużo czasu na służbę: m.in. szafarzom Eucharystii, spowiednikom, kapelanom szpitalnym.

Nawiązując do przypadającej zaraz po Bożym Narodzeniu Niedzieli Świętej Rodziny, metropolita zauważył, że św. Józef, którego rok właśnie przeżywa Kościół, wyspecjalizował się w sytuacjach trudnych. – Przyzywajmy św. Józefa, który czuwa przy Maryi i Dzieciątku i który jest skuteczną pomocą – zachęcał arcybiskup.

Podkreślił też, w ślad za Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski, potrzebę obrony niedzieli jako dnia wolnego od handlu, gdyż – jak zauważył – pojawiły się głosy w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w parlamencie, nawołujące do uchylenia tej ustawy. – Musimy stanąć na stanowisku świętości niedzieli. Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, jako wspólny czas dla całej rodziny jest dobrym spoiwem społecznym – mówił metropolita.

Na koniec abp Wiktor Skworc złożył życzenia świąteczne, życząc m.in. zdolności do dialogu opartego na prawdzie.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..