Abp Skworc: Bądźmy rzemieślnikami pokoju w okresie Adwentu

- Bądźmy rzemieślnikami pokoju w okresie Adwentu - wezwał na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. - To będzie na pewno pozytywny wkład w zmianę klimatu społecznego, rodzinnego, politycznego w naszej ojczyźnie.

Metropolita katowicki przypomniał słowa z encykliki „Fratelli tutti”, w której papież Franciszek pisze o „architekturze pokoju” tworzonej w instytucjach i „rzemiośle pokoju”, jako zadaniu każdego z nas. Arcybiskup zapowiedział modlitwę o pokój w niedzielę, 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze w intencji pokoju.

Odnosząc się do ogłoszonego przez papieża Roku Św. Józefa, abp Wiktor Skworc przypomniał, że przed 150 laty bł. Pius IX wydał dekret, którym ustanowił św. Józefa patronem Kościoła. – Widocznie papież uznał pewną analogię obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Kościół i świat z tamtą sytuacją sprzed 150 lat – powiedział arcybiskup. W jego ocenie zamysł papieża jest taki, żebyśmy duchowo pielgrzymowali do św. Józefa. Metropolita przypomniał też o ogłoszonych na ten rok odpustach.

– Obecne trudności zewnętrzne to są impulsy, żeby jeszcze bardziej zaufać Panu Bogu, a nie ulegać psychozie – tak arcybiskup odniósł się z kolei do rozmaitych niepokojów społecznych. Nawiązując do III niedzieli adwentu (13.12), czyli niedzieli radości, zachęcił do postawy, jaką opisuje św. Paweł: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! W każdym położeniu dziękujcie (…) Ducha nie gaście.” (1 Tes 5, 16n)

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..