Nowy numer 25/2022 Archiwum

Abp Skworc modlił się za chore dzieci i młodzież

Metropolita katowicki odprawił Mszę św. w katowickiej katedrze w intencji podopiecznych leczonych aktualnie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, ich rodziców i opiekunów medycznych.

Od kilku lat w dniu św. Mikołaja abp Skworc spotykał się z młodymi pacjentami, ich rodzinami i personelem w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach. Odwiedzał też chore dzieci i młodzież na kilku oddziałach tego jednego z największych szpitali pediatrycznych w Polsce. W tym roku ze względu na obowiązujące ograniczenia sanitarne spotkanie to zostało zastąpione Mszą św. sprawowaną w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

- W tym dniu, w którym skupia się tak wiele treści, zapraszam szczególne do modlitwy w intencji chorych dzieci. Niech ona będzie dla nich naszym darem św. Mikołaja, w którego rolę się dziś wcielamy. Chcemy pamiętać o wszystkich dzieciach i młodzieży przebywających na oddziałach onkologii, hematologii i chemioterapii oraz o pacjentach dziecięcej kardiochirurgii i o dzieciach chorujących na COVID-19 - mówił w homilii metropolita.

Nawiązał też do fragmentu Ewangelii mówiącym o Janie Chrzcicielu przebywającym na pustyni Judzkiej i wzywającym do nawrócenia. - Jan Chrzciciel odniósł niebywały sukces: „ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy”. A przy tej okazji otrzymywali również ważną informację: za mną idzie mocniejszy, który was, ochrzczonych wodą będzie chrzcił Duchem Świętym! - podkreślał abp Skworc. Przypomniał, że my jesteśmy ochrzczeni wodą i Duchem Świętym – przez „mocniejszego” – przez Jezusa Chrystusa. Od dnia Jego przyjścia rozpoczął się dla ludzkości czas ostateczny, zmierzający do końca świata i ostatecznego sądu.

Arcybiskup zauważył, że pandemia zmieniła warunki naszego życia. - Ile naszych planów i zamierzeń legło w gruzach; stąd uprawione jest pytanie o sens i bezsens tego doświadczenia. Niewątpliwie trwający kryzys jest testem, sprawdzianem naszej wiary. Jest okazją do przemyślenia siebie i swojej więzi z Bogiem - mówił, oceniając, że czas Adwentu sprzyja takiej refleksji.

- W tym czasie – niezależnie od zagrożenia zdrowia, słyszymy tak wiele korygujących nas wezwań; co więcej, powinniśmy je przekazywać dalej, wchodząc w rolę Jan Chrzciciela w naszych środowiskach - najpierw jednak byśmy czuwali i prostowali ścieżki naszego życia, naszych moralnych wyborów i postępowali wobec bliźnich z cierpliwością - wskazał metropolita katowicki, zachęcając do korygowania "dróg naszej codzienności".

W komunikacie zapraszającym do "mikołajkowej" modlitwy za chore dzieci, abp Skworc zaapelował też do zdrowych rówieśników młodych pacjentów, aby „w dniu św. Mikołaja, obdarowani podarunkami, pomyśleli o swoich chorych kolegach i koleżankach, i złożyli w ich intencji cenny podarunek osobistej i rodzinnej modlitwy”. Słowa pełne szacunku, uznania i wdzięczności skierował pod adresem rodziców towarzyszącym chorym dzieciom, a także lekarzy i pielęgniarek opiekujących się najmłodszymi.

- Niech ta modlitwa będzie naszym darem w dzień św. Mikołaja dla tych, którzy pragną przezwyciężyć chorobę i cieszyć się zdrowym życiem wraz ze swoimi rodzicami i rówieśnikami – dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama