O wartości i aktualności tych słów przypomnieli we wspólnym oświadczeniu abp Wiktor Skworc i abp Ludwig Schick, współprzewodniczący Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego, powołanej przez Episkopaty Polski i Niemiec.
18 listopada br. przypada 55. rocznica wymiany listów biskupów polskich i niemieckich, których treść „zapoczątkowała dialog polsko-niemiecki i proces pojednania społeczeństw Polski i Niemiec”.
- W aktualnej kondycji Europy i świata nadal potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania, świadectwa Kościoła, potwierdzającego, że przeproszenie może być przyjęte, przebaczenie udzielone, a pojednanie stać się faktem – czytamy w oświadczeniu.
Abp Wiktor Skworc z ramienia Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Ludwig Schick reprezentujący Episkopat niemiecki wyrazili zadowolenie z postanowienia Niemieckiego Bundestagu, zapowiadającego powstanie w stolicy Niemiec pomnika dla upamiętnienia polskich ofiar z okresu niemieckiej okupacji Polski. - Wyrażamy nadzieję, że władze samorządowe Berlina również opowiedzą się za tą inicjatywą, co będzie wyrazem uznania dla dorobku niemiecko-polskiego pojednania, budowanego na fundamencie słów: „udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie”, prowadzących do „braterstwa i przyjaźni społecznej” – podkreślili hierarchowie.
Czytaj również: Świadectwo nadal aktualne
Przesłanie korespondencji z 1965 r. stoi u podstaw powołanej w 2007 roku przez episkopaty Polski i Niemiec Fundacji Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung). W preambule aktu założycielskiego wśród jej celów podkreślono działania na rzecz pojednania w oparciu o siłę pamięci.
- Działając w wielu krajach, ukazuje szczególnie młodemu pokoleniu, że pojednanie jest możliwe, a wspólne budowanie przyszłości w pokoju jest ważniejsze niż pielęgnowanie konfliktów i uparte dochodzenie do wątpliwych nieraz racji – podkreślili sygnatariusze dokumentu.
Na następnej stronie pełna treść Oświadczenia: