Nowy numer 39/2023 Archiwum

Będzie obiad i tort dla ubogich

Wolontariusze z Katowic przygotowują obiad i tort z okazji 4. Światowego Dnia Ubogich 15 listopada. Poczęstują wszystkich, którzy się zgłoszą. Też możesz pomóc.

Choć trwa pandemia, ubogich nie można zostawić samych. Nie wiadomo, czy 15 listopada, w Światowy Dzień Ubogich, przepisy będą pozwalać na ugoszczenie ich w wielkim namiocie, z towarzyszeniem zespołów muzycznych. Będzie można jednak poczęstować ich obiadem i tortem na wolnym powietrzu. I jeszcze jedno: przede wszystkim można i należy okazać im miłość.

Każdy może pomóc. Można osobiście włączyć się jako wolontariusz w działania współorganizującej wydarzenie Zupy w Kato. Można też włączyć się w internetową zbiórkę pieniędzy.

Pieniądze ze zbiórki mają trafić nie tylko do Zupy w Kato, ale wesprzeć też działalność Punktu Misyjnego Wspólnoty Dobrego Pasterza na ul. Opolskiej 9 w Katowicach. Chodzi o to, żeby ubodzy mogli tam otrzymać, jak czytamy w opisie zbiórki, „ciepłą kawę czy herbatę, posiłek” i mieć „ciepłe pomieszczenie, w którym mogą znaleźć schronienie w ciągu dnia oraz potrzebne wsparcie”.

Zbiórka ma także pomóc w działalności Sióstr Misjonarek Miłości, których katowicki adres jest doskonale znany wielu osobom w kryzysie bezdomności. Do zebrania na www.zrzutka.pl/zupawkato jest 30 tys. zł, by „każde z tych miejsc mogło nadal niezmiennie funkcjonować i wspierać ubogich”. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na przygotowanie posiłków, kawy i herbaty, zakup pakietów higienicznych i środków czystości, koce i śpiwory, opłacenie rachunków za ogrzewanie, wodę i prąd. Do poniedziałku 9 listopada udało się zebrać ponad 6 tys. zł.

Zbiórka powstała przed zbliżającym się 4. Światowym Dniem Ubogich i 3. urodzinami Zupy w Kato. Jej ideą jest jednak to, by pomagać stale. – Pieniądze ze zrzutki pomogą przetrwać codziennej służbie wśród ubogich, nie jest to pomoc wyłącznie od święta do święta, a potrzeb jest naprawdę wiele - podkreśla Wioletta Iwanicka Richter ze Wspólnoty Dobrego Pasterza.

Organizatorzy katowickich obchodów święta ubogich, czyli Zupa w Kato, Wspólnota Dobrego Pasterza oraz Zakon Maltański, zorganizowali także akcję zbierania wielu przydatnych produktów, które zostaną przekazane tym, którzy bardzo ich potrzebują.

Hasłem 4.Światowego Dnia Ubogich są słowa z Księgi Syracedesa: "Wyciągnij rękę do ubogiego". W Katowicach finał ŚDU odbędzie się 15 listopada – od 11.00 do 14.00 na Placu Przyjaciół z Miszkolca modlitwa, słowo, obiad i tort; o 14.30 w kościele WNMP przy ul. Granicznej Msza św. w intencji Ubogich. W zależności od aktualnych obostrzeń pandemicznych, zaplanowane wydarzenia mogą zmienić formę. Szczegóły na www.dzienubogich.pl.

Szczegółowy program 4. Światowego Dnia Ubogich i 3. urodzin Zupy w Kato

Piątek 6 listopada

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Misjonarzy Oblatów 12

19.00 – Czuwanie modlitewne „Solidarni z Ubogimi”

Inauguracja inicjatywy Podaj Ubogiemu Dłoń Modlitwy, w ramach której każdy chętny raz w tygodniu modli się za jednego Ubogiego. Można dołączyć do niej, pisząc na dlon.modlitwy@gmail.com.

20.30-21.00 – Błogosławieństwo indywidualne

Po wszystkim kanapki i ciepła herbata.

Sobota 14 listopada

Punkt Misyjny Wspólnoty Dobrego Pasterza, ul. Opolska 9

10.00-14.00 – Kiermasz „uBoga Moda”

Lubisz second-handy i butiki? Mamy nadzieję, że u nas znajdziesz coś dla siebie, a tym samym wspomożesz finansowo służbę wśród ubogich w Punkcie Misyjnym WDP oraz inicjatywę Zupa w Kato.

Niedziela 15 listopada

Plac Przyjaciół z Miszkolca

11.00-14.00

Modlitwa i Słowo – Wspólnota Dobrego Pasterza wraz z Zakonem Maltańskim

Obiad wraz z Zupą w Kato przy muzyce GGDuo (Gabriela Gąsior i Wojciech Gąsior).

Tort z okazji 3. urodzin Zupy w Kato oraz świadectwa Przyjaciół Zupy w Kato.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Graniczna 26

14.30 – Eucharystia w intencji ubogich

16.00 – Wręczenie upominków.

Wydarzenia towarzyszące podczas 4. Światowego Dnia Ubogich i 3. urodzin Zupy w Kato

– Porady prawne i zawodowe

– Porady psychologa i terapeutów

– Porady duchowe – kapłani, świeccy ze wspólnot i stowarzyszeń

– Namioty pomocy – wymiana odzieży, opatrunek na ratunek itp.

Patronat honorowy

Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki

Prezydent Katowic Marcin Krupa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast