Nowy numer 09/2024 Archiwum

Region. Największa dobowa liczba zakażeń

Woj. śląskie jest – według poniedziałkowych danych Ministerstwa Zdrowia – regionem z największą dobową liczbą zakażeń – 4373 przypadki. Zdaniem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych to może być już efekt ulicznych protestów.

Od poniedziałku woj. śląskie znów jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Przez ostatnie dwa tygodnie region był pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 75 tys. 881 – o rekordowe 4373 więcej niż w niedzielę.

Według konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dra hab. Włodzimierza Mazura wysoki wskaźnik zachorowań może być już efektem trwających od 22 października ulicznych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

- Masowe wyjścia na ulice 2-3 tygodnie temu mogą już mieć przełożenie epidemiologiczne na te wyniki. Nie widzę innego wytłumaczenia. Niestety, podczas tych zgromadzeń nie przestrzegano zaleceń, to poszło na żywioł i mogło stać się rozsadnikiem, wpływając na obecną sytuację – powiedział PAP dr hab. Włodzimierz Mazur.

Specjalista zwrócił uwagę, że poziom zakażeń w kopalniach obecnie nie budzi dużego niepokoju. Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, z wirusem zmaga się 350 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 99 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), 92 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz 18 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek. Ponad tysiąc górników z tych czterech spółek jest na kwarantannie. Mimo wzrostu zachorować w ostatnich tygodniach kopalnie pracują normalnie i nie planują na razie badań przesiewowych na szerszą skalę.

- Bezwzględne przestrzeganie zaleceń sanitarnych, egzekwowane przez nadzór górniczy, przyniosło jednak efekty – wskazał Włodzimierz Mazur.

W woj. śląskie zmarło dotąd łącznie 1181 osób z COVID-19 – w poniedziałek poinformowano o 12 kolejnych zgonach. Najmłodsza z ofiar miała 56 lat, najstarsza 85 lat.

Wyzdrowiało ok. 45,9 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (34 tys. 844 osoby) – w poniedziałek w regionie przybyło 1169 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 721,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie przeszło 7,5 tys. osób, a w kwarantannie domowej – decyzją sanepidu – jest prawie 66,4 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte były 2293 z 2850 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 191 na 255 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy