Nowy numer 48/2020 Archiwum

Strona kościelna o ekshumacji ks. Franciszka Blachnickiego

Oświadczenie bp. Adama Wodarczyka, postulatora procesu beatyfikacyjnego w sprawie przeprowadzonej w zeszłym tygodniu przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach ekshumacji doczesnych szczątków sługi Bożego.

Przeprowadzona ekshumacja została uzgodniona z władzami kościelnymi i przeprowadzona z zastosowaniem wszystkich wymaganych procedur.

Przeczytaj także:

Publikujemy cały tekst oświadczenia:

W nawiązaniu do komunikatu Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie ekshumacji zwłok księdza Franciszka Blachnickiego informuję, że wszystkie działania podjęte przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach w w/w sprawie zostały w pełni uzgodnione z władzami kościelnymi.

Ekshumacja doczesnych szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego została przeprowadzona po wyrażeniu zgody przez Arcybiskupa katowickiego (archidiecezja katowicka prowadzi proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego) i Biskupa tarnowskiego (na terenie diecezji tarnowskiej w krypcie kościoła p.w. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem znajduje się od dnia 1 kwietnia 2000 r. grób Sługi Bożego), a także po uzyskaniu wymaganej przez prawo kanonizacyjne zgody watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, o którą wystąpił z urzędu abp Wiktor Skworc, Metropolita katowicki.

W czynnościach związanych z ekshumacją doczesnych szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego przeprowadzonych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach uczestniczyli również delegaci kościelni.

Działania związane z ekshumacją pozwalają żywić nadzieję, że dzięki prowadzonemu obecnie śledztwu, wkrótce przybliżymy się do pełnej prawdy o okolicznościach związanych z końcem ziemskiego życia Czcigodnego Sługi Bożego ks. Blachnickiego.   

Bp Adam Wodarczyk
Postulator procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego ks. Blachnickiego

Katowice 19.10.2020 r., wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Przeczytaj także

O Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama