Premiera filmu w Dniu Papieskim

Film nosi tytuł "Akatyst - Totus Tuus". Jego premierę Teatr Franciszka przygotował w internecie na 11 października.

Premiera filmu odbędzie się w XX Dzień Papieski - 11 października 2020 r. o godz. 19 na kanale YouTube DzieloTV (https://www.youtube.com/user/DzieloTV).

Teatr Franciszka, złożony w dużej mierze z młodych aktorów, wystawił w przeszłości cały szereg nawiązujących do Biblii przedstawień i musicali, takich jak "Tobiasz", "Dawid" czy "Ewangelia według kobiet". Tym razem artyści przygotowali film.

Scenariusz i muzyka "Akatystu - Totus Tuus” zostały oparte na starożytnej modlitwie Akatystu, pochodzącej z V-VI  wieku. Jak oceniają twórcy filmu, jest to modlitwa prawie zupełnie pozbawiona "pobożnej interesowności". Można ją porównać do lawiny pełnych zachwytu komplementów.

W Akatyście nie ma wezwań takich jak "Módl się za nami", "Ratuj nas" lub "Uproś nam". "Jego wymiar ideowy prowadzi modlącego się po drodze bezinteresownej kontemplacji zachwytu nad Człowieczeństwem, któremu w osobie Maryi zostało przywrócone pełne Podobieństwo Boże" - zwracają uwagę twórcy filmu.

Film "Akatyst - Totus tuus" jest próbą udramatyzowania tekstu modlitwy. Zawarty w nim trop dramaturgiczny (poszczególne części utworu rozpoczynają się antyfonami odnoszącymi się do biblijnych scen z życia Maryi) został potraktowany jako porządkujący narrację podział na filmowe sceny. Film powstał  w poetyce "impresyjnej opowieści” jako ciąg "uruchomionych obrazów" Agnieszki Jasińskiej, w które nieomal dosłownie "weszli" młodzi aktorzy Teatru Franciszka.

Dzieło prezentuje życiowy dorobek artystyczny tej malarki, interpretując sensy zawarte w jej realizacjach w nowy, zaskakujący sposób. Pozostaje on jednak w zgodzie z podstawową ideą jej obrazów, w których - jak mówi sama autorka - "odbiorca ma szansę zetknięcia się ze Światłem, w którym spotyka się pierwiastek ludzki z boskim".

Tutaj zobaczysz trailer.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..