Nowy numer 48/2020 Archiwum

Archidiecezja. Zmarł ks. Stefan Kozioł

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego proboszcza z Grzawy odbędą się w środę i w czwartek.

Ks. Stefan Kozioł urodził się 24 sierpnia 1947 roku w Dąbrówce Wielkiej, w rodzinie Wiktora, który pracował w kopalni  „Andaluzja”, i Gertrudy z domu Stanik. Miał młodszą siostrę Krystynę. Ochrzczony został 31 sierpnia 1947 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej. Tam też przystąpił do sakramentu bierzmowania 14 maja 1961 roku.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Dąbrówce Wielkiej został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, gdzie uczęszczał przez rok, do czasu jego rozwiązaniu przez władze. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Siemianowicach Śl. Od dzieciństwa myślał o służbie kapłańskiej - chciał pracować dla Kościoła.

Bezpośrednio po maturze zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wykazywał się sumiennością, punktualnością, spokojem, rzeczowością i powagą. Chętnie pomagał w parafii. Jako alumn odbył dwuletnią służbę wojskową w Bartoszycach. Interesował się tematyką soborową i ekumenizmem. W seminarium był kierownikiem grupy ekumenicznej. Pracę dyplomową zatytułowaną „Teoria dialogu w świetle dokumentów soborowych” napisał pod kierunkiem ks. dr. J. Liszki. Święcenia diakonatu otrzymał 19 lutego 1972 roku w Krakowie, a święcenia prezbiteratu przyjął 30 marca 1972 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk bp. Herberta Bednorza.

Jako neoprezbiter rozpoczął pracę duszpasterską zastępstwami wakacyjnymi w rodzinnej parafii w Dąbrówce Wielkiej oraz w Żorach. Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Stefana była parafia św. Józefa w Mysłowicach – Krasowach. Pracował także w Księgarni św. Jacka oraz w parafiach Chrystusa Króla w Hołdunowie, św. Jerzego w Mszanie, Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy, św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku – Chwałowicach, św. Józefa w Rudzie Śl., Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszowie – Krzyżkowicach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śl. – Bykowinie, św. Antoniego w Padwy w Katowicach – Dąbrówce Małej. Za zgodą arcybiskupa katowickiego brał udział w konwiwencji kapłanów wspólnot neokatechumenalnych w Rzymie w grudniu 1985 roku.

Pracę proboszczowską napisał pod kierunkiem bp. Józefa Kurpasa na temat: „Tygodnie kultury chrześcijańskiej środkiem ożywienia parafii”. Został mianowany administratorem, a od roku 2000 proboszczem parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie. Katechizował w szkole podstawowej i w gimnazjum w Miedźnej. Był ojcem duchownym kapłanów i duszpasterzem rodzin dekanatu Miedźna. W 2012 roku przeszedł na emeryturę.

Zmarł 4 października 2020 w szpitalu w Piekarach Śląskich, w 74. roku życia i w 49. roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe:

w środę 07.10.2020 r. eksportacja w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piekarach Śl. – Dąbrówce Wielkiej:

  • o godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec,
  • o godz. 16.00 – Msza Święta.

w czwartek 08.10.2020 r.

  • o godz. 14.00 – pogrzeb w parafii Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Grzawie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama