Nowy numer 39/2023 Archiwum

Beatyfikacja ks. Jana Machy przełożona na 2021 rok

Zaplanowana na 17 października br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok. O decyzji poinformował abp Wiktor Skworc 23 września.

Jest moim obowiązkiem poinformować, że planowana na 17 października br. beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Ta decyzja została podjęta po konsultacji i w łączności z kard. [Angelo] Becciu, prefektem Kongregacji ds. Świętych. Aktualnie oczekujemy wyznaczenia nowego terminu beatyfikacji. Przedstawiliśmy nasze propozycje, ale czekamy na ostateczną decyzję Ojca Świętego, o której poinformujemy" - powiedział metropolita katowicki w nagraniu wideo, opublikowanym na stronie archidiecezji i przesłanym do mediów.

Beatyfikacja ks. Jana Machy przełożona
Archidiecezja Katowicka

Arcybiskup Skworc dodał, że przesunięcie terminu beatyfikacji jest też szansą na lepsze przygotowanie do tej ważnej uroczystości. "Czas, który nas dzieli od beatyfikacji, będziemy chcieli wykorzystać, aby jeszcze lepiej poznać sługę Bożego ks. Jana Machę. Będziemy chcieli się z nim prawdziwie zaprzyjaźnić i przyjąć treści, które były tak bardzo istotne w jego życiu" - podsumował metropolita.

"Nowy termin beatyfikacji zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Na chwilę obecną możemy zapewnić, że będzie to 2021 rok. Aktualny stan epidemii uniemożliwia przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie. Sytuacja związana z pandemią SARS-CoV-2 w Polsce i w Europie jest wciąż niepewna i bardzo dynamiczna. Nie wiemy, w jakim kierunku będą rozwijały się decyzje służb sanitarno-epidemiologicznych" - powiedział ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

"Beatyfikacja jest bez wątpienia bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła lokalnego i zresztą nie tylko. Nie chcemy, aby ewentualne ograniczenia uniemożliwiały osobiste wzięcie udziału w tej uroczystości przez wiernych. Poza tym, jak podkreślił abp Skworc, zależy nam wszystkim, aby do tego wydarzenia przygotować się, i to nie tylko od strony logistycznej i organizacyjnej, ale przede wszystkim duszpasterskiej i duchowej. Chcielibyśmy, aby beatyfikacja ks. Jana Machy stała się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji" - dodał ks. Wojtal.

Przygotowaniami do beatyfikacji kieruje powołany w 25 lutego zespół organizacyjny, który z wraz wybuchem pandemii musiał ograniczyć działalność i aktywność.

Rzecznik Arcybiskupa katowickiego o beatyfikacji ks. Jana Machy Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Poznaj historię księdza Jana Machy

Serwis-specjalny-o-ks-Janie-Masze

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast