Nowy numer 21/2023 Archiwum

Katowice. Spotkanie kapelanów szpitalnych

W auli Wydziału Teologicznego w Katowicach odbyło się coroczne spotkanie kapłanów posługujących w szpitalach, hospicjach i innych placówkach opiekuńczo-leczniczych. Wziął w nim udział także metropolita katowicki.

Tematem spotkania było podsumowanie posługi kapelanów w dobie pandemii SARS-CoV2. Prowadził je ks. Marcin Niesporek, nowy diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. - Czas pandemii pokazał, że w naszą posługę kapelanów trzeba zaangażować nie tylko wiarę, ale i rozum. Wielu z nas kapelanów, mimo że niektóre oddziały były pozamykane, miało dyżury. Byliśmy do dyspozycji nie tylko chorych, ale także ich rodzin, lekarzy, pielęgniarek. Wspieraliśmy w czasie pandemii to środowisko - powiedział ks. Niesporek.

Metropolita katowicki podziękował za posługę w tym czasie. - Wszyscy przeżywamy tę sytuację boleśnie, bo ona ogranicza naszą działalność duszpasterską. W szpitalach ta sytuacja była jeszcze trudniejsza. Dziękuję za wasze duszpasterstwo w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Bardzo ważnym aspektem jest bycie do dyspozycji chorych i personelu medycznego - powiedział abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zachęcił kapelanów do utrzymywania kontaktu z podopiecznymi. - Jedna forma naszego duszpasterstwa pozostaje bez ograniczeń, a tą formą jest towarzyszenie i modlitwa. Nie zapominajcie o tej formie. Szczególnie teraz jeszcze bardzie towarzyszcie chorym poprzez waszą modlitwę i bycie dla nich - zachęcał. Jednocześnie wezwał do bycia kreatywnymi w szukaniu nowych form działania i oddziaływania.

Uczestnicy spotkania wysłuchali świadectwa dr Moniki Boryń, oddelegowanej do pracy w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Raciborzu. Lekarka podzieliła się swoim doświadczeniem wśród chorych na Covid-19 oraz refleksją na temat posługi kapelana widzianej od strony personelu medycznego.

Ks. prof. UŚ Antoni Bartoszek przedstawił wyniki swoich badań dotyczących posługi kapelana szpitalnego i nowych wyzwań w czasie pandemii. Badania te przeprowadzone zostały na podstawie ankiet dostarczonych przez kapelanów.

W archidiecezji katowickiej pracuje 65 kapelanów, wśród których 45 posługuje w szpitalach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast