Abp Skworc w Katowicach-Podlesiu: Żyjcie duchowością Kany!

Do życia duchowością Kany, gdzie była Matka Jezusa zachęcał w Katowicach-Podlesiu abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej i tym samym dokonał inauguracji Roku Jubileuszowego 100-lecia tamtejszego kościoła parafialnego.

- Właśnie dziś – tu w Podlesiu – dziś dzielnicy Katowic, wspominamy nie tylko tajemnice naszego zbawienia, ale i wydarzenia sprzed 100 lat, zapisane w historii i w sercach tutejszych parafian - mówił w homilii abp Skworc. Przypomniał, że wspominamy i świętujemy rocznice stulecia wybuchu II powstania śląskiego i stulecia rozpoczęcia budowy tamtejszego kościoła parafialnego.

Metropolita katowicki wskazywał, że impulsem do wybuchu II zrywu śląskiego była śmierć bohaterskiego lekarza Andrzeja Mielęckiego. Było to 17 sierpnia 1920 r. w Katowicach, kiedy trwały zamieszki. Francuscy żołnierze patrolujący miasto oddali strzały do bojówek demolujących polskie sklepy.

- Kiedy doktor Mielęcki – znany patriota - chciał udzielić pomocy rannym, zaatakowali go niemieccy bojówkarze. Potem, już rannego, wyciągnęli z ambulansu wiozącego go do szpitala. Skatowane ciało wrzucili do rzeki Rawy - mówił.  Tragiczna śmierć lekarza przyśpieszyła wybuch II powstania, które - ostatecznie - zakończyło się sukcesem powstańców.

Arcybiskup zaznaczał też, że patronka tamtejszej parafii, Matka Boża (Częstochowska), obdarzona jest przez nasz naród wieloma tytułami, a od czasów ślubów króla Jana Kazimierza, przysługuje Jej tytuł Królowa Polski, Jasnogórska.

Abp Skworc zwracał uwagę na entuzjazm budowniczych kościoła z 1920 r. - Tylko 4 miesiące – i kościół był już pod dachem - podkreślał wyrażając im wdzięczność za powstałą świątynię z ołtarzem głównym z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

W homilii nawiązał też do wydanego ostatnio w Watykanie dokumentu o tytule: „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”, który mocno akcentuje rolę parafii, jako misyjnie działającej wspólnoty wspólnot oraz jako miejsca głoszenia słowa Bożego i celebrowania Eucharystii. - Ten dokument adresowany jest do każdej parafii, bo wszystkim trzeba duszpasterskiego nawrócenia w służbie ewangelizacyjnej misji Kościoła - podkreślał metropolita.

Mówił o tym, że czas pandemii, izolacji i społecznego dystansu, sprzyjał refleksji duszpasterzy i wiernych świeckich m.in. nad tym, co w kościelnej i parafialnej wspólnocie najważniejsze. - Wiemy, że najważniejsza jest Eucharystia, bo Eccelesia de Eucharistia vivit!  - wskazywał hierarcha zapraszając wiernych do realizacji aktualnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, poświęconego właśnie Eucharystii.

Nawiązując do momentu poświecenia odnowionego stuletniego ołtarza, życzył wiernym, by żyli duchowością Kany, gdzie była Matka Jezusa. - Ona jest z Wami, dlatego – w Jej towarzystwie – wstępujcie na górę Pana do świątyni Boga Jakuba. Niech was nauczy dróg swoich, byście i w nowym 100-leciu kroczyli Jego ścieżkami - zachęcał arcybiskup Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczył sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej i tym samym dokonał inauguracji Roku Jubileuszowego 100-lecia tamtejszego kościoła parafialnego. Podczas liturgii poświęcił kościół oraz nowy kamienny ołtarz, a także wygłosił homilię. Bezpośrednio po sumie odpustowej odbył się koncert orkiestry górniczej przy kościele.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..