W tradycyjnym słowie społecznym podczas pielgrzymki świata żeńskiego metropolita katowicki przypomniał o powołaniu kobiety i jej wartości. Podziękował za zaangażowanie w „czasie najtrudniejszych dni społecznej izolacji i dystansu”.
TROSKA O JEDNOŚĆ
W odniesieniu do ojczyzny abp Skworc przypomniał za papieżem Franciszkiem, że „jedność jest ważniejsza niż konflikt”. – Polacy uważani są za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie. Stąd praca nad jednością jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem. W procesie tym potrzebny jest etos respektowania godności każdego człowieka, umiejętność rozróżnienia błędu od błądzącego, prowadzenie walki szlachetnej, a nie wyniszczającej oraz przekonanie, że wobec pluralizmu poglądów tylko dialog jest drogą prowadzącą do zgody i jedności - podkreślił.
Zapewnił o modlitwie i bliskości w kontekście rozmów i inicjatyw podejmowanych w sprawie przyszłości górnictwa. - W tym dialogu nie może dominować ekonomia; nie wolno nie zauważać losu górników; ich rodzin; miast budowanych na węglu i dla węgla - zaapelował.
TROSKA O KOŚCIÓŁ
W swoim przesłaniu abp Wiktor dostrzegł, docenił i podziękował za obecność i aktywność kobiet w życiu Kościoła katowickiego. - Żywotność religijna wielu parafii, podejmowane w nich rozmaite działania, również charytatywne, kulturalne, stowarzyszeniowe, inspirowane są pomysłami i zaangażowaniem kobiet.
TROSKA O DZIEŃ PAŃSKI
Zachęcił ponownie do wspólnej obrony niedzieli jako dnia Pańskiego i „symbolu europejskiej tożsamości kulturowej”. - Wolna od przymusu pracy zawodowej niedziela - „Boża i nasza” - jest czasem wzmacniania więzi rodzinnych i budowania relacji społecznych, umacniania tożsamości kulturowej - przypomniał.
Zachęcił duszpasterzy do „twórczości, kreatywności w przygotowaniu pozaliturgicznych ofert przeżywania dnia Pańskiego”. Podkreślił że handel i dystrybucja towarów musi uwzględniać koszty społeczne jakie płyną „z niszczenia narodowej tkanki społecznej poprzez pozbawianie jej tego spoiwa, którym jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli przez rodziny i całe społeczeństwo”.
TROSKA O PRZYSZŁOŚĆ
Na koniec wezwał do wspólnej modlitwy - Już od dziś trzeba będzie pojąć trud odbudowania więzi społecznych, tych rodzinnych, sąsiedzkich, parafialnych i stowarzyszeniowych, które zostały osłabione trybem życia czasów pandemii i przymusowej kwarantanny, tak, aby zalecany „dystans społeczny” nie utrwalił się w postaci społeczeństwa zamkniętych drzwi, lęku przed bliźnim, nowych społecznych podziałów i zagubienia - powiedział w podsumowaniu.
Wszystkie poruszane kwestie i troski metropolita zawierzył Piekarskiej Gospodyni. Kilkukrotnie w przesłaniu wybrzmiały słowa: „Matko Boża Piekarska! Pomóż nam wygrać, Lekarko, nasz czas!”.
Poniżej cały tekst wystąpienia metropolity katowickiego.