Nowy numer 38/2023 Archiwum

Katowice. Finał "Kawy na ławę"

Klub Wysoki Zamek zaprasza na podsumowanie zrzutki na dobroczynny ekspres do kawy. Jej celem jest zakup profesjonalnego sprzętu, który pomoże m.in. w utrzymaniu Zupy w Kato.

Do celu, czyli prawie 18 tys. zł., 14 sierpnia brakowało mniej niż 300 zł. "Ekspres będzie rozlewał dobro przez cały rok. Każda zakupiona »Kawa Dobroczynna« będzie dofinansowywać posiłki przygotowywane przez ekipę Zupy w Kato" - zapowiadają organizatorzy na stronie zrzutka.pl.

Podsumowanie akcji odbędzie się 20 sierpnia. Całość rozpocznie się o godz. 16 w Klubie Wysoki Zamek wspólnym przygotowywaniem zupy dla ubogich. Gościem specjalnym będzie Marcin Czubak. Wielbicielom kuchni przedstawiać go nie trzeba - kilka lat temu stał się rozpoznawalną postacią dzięki udziale w programie „Top Chef”. Dotarł w nim aż do finału. Do pracy w gastronomii trafił przypadkiem. Mieszkał wtedy z rodzicami w Szkocji. Chciał zostać trenerem piłki nożnej, ale na jego wymarzonym kierunku nie było wolnych miejsc. I tak rozpoczął naukę na kierunku kształcącym przyszłych szefów kuchni... Szybko wciągnął się w ten zawód. Pracował w pięciogwiazdkowych szkockich restauracjach. Reprezentował również ten kraj podczas prestiżowych zawodów Escoffier organizowanych przez Cordon Blue w Londynie.Potem pojawiła się egzotyczna propozycja: etat nadwornego kucharza prezydenta Gabonu. Bez namysłu przyjął ofertę i przez dwa lata gotował dla głowy państwa i jego rodziny. Obecnie Marcin jest szefem kuchni w katowickiej restauracji „Bistro Oficyna". Rozwija również projekt "Food Cooltura", wspierając przy tym osoby z niepełnosprawnością czy w kryzysie
bezdomności.

O 17 organizatorzy zapraszają na pokaz baristy Aleksandra Krzycha. To barista w Coffee Bar Academy od zadań specjalnych, niemożliwe dla niego nie istnieje (czasem obiera przydomek Aleksander Król Wielki). Jak przedstawia go organizator: "Nie czeka go ani emerytura, ani piekło, ponieważ już prawie pół życia przepracował w gastronomii. Wciągu dnia uczy baristów i robi zapasy kawy. W nocy pilnuje miasta z Batmanem (czteronożnym przyjacielem). Pija espresso doppio podane w czymkolwiek, najlepiej w filiżance".

Ok. 18.45 uczestnicy spotkania wyruszą na plac Miszkolca, by rozlewać zupy dla ubogich z gościem specjalnym Marcinem Czubakiem. W trakcie: możliwość zakupu dobroczynnej kawy, słodki poczęstunek, konkursy i zabawy dla dzieci.

Organizatorzy przypominają, że ze względu na trwającą pandemię liczba uczestników jest ograniczona.

Katowice. Finał "Kawy na ławę"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast