Nowy numer 3/2021 Archiwum

Archidiecezja. Pasterskie słowo do kobiet

Metropolita katowicki przygotował specjalny list do świata żeńskiego, który zostanie odczytany w niedzielę 16 sierpnia w parafiach archidiecezji. Gdyby nie pandemia w tym dniu z pewnością kobiety tłumnie pielgrzymowałyby do Piekar Śląskich.

W związku z coroczną pielgrzymką kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej, która ze względu na ograniczenia sanitarne odbywa się nadzwyczajnej formie, metropolita katowicki przesłał kobietom specjalne słowo, które zostanie odczytane w kościołach w niedzielę.

W dokumencie abp Skworc przypomniał o powołaniu kobiety i jej roli szczególnie w „czasie najtrudniejszych dni społecznej izolacji i dystansu”. - Nieomal z dnia na dzień trzeba było w mieszkaniach i domach zorganizować miejsca pracy i szkołę, a nawet domową kaplicę. Znacząca, a może i największa część tego trudu spadła na Wasze barki - drogie Matki, Żony, Siostry - podkreślił metropolita.

Cały świat żeński zachęcił do nieustannego patrzenia na Maryję i korzystania ze wstawiennictwa „Służebnicy Boga i człowieka”. W szczególnej litanii podziękowania w wsparcia razem z duszpasterzami zwrócił się do konkretnych grup społecznych i zawodowych kobiet. Dziękował za zaangażowanie na rzecz innych w trudnym czasie pandemii. Wśród zauważonych posług metropolita katowicki wymienił m.in. lekarki i inne przedstawicielki służb medycznych, nauczycielki, pracownice supermarketów, opiekunki osób starszych i chorych, siostry zakonne pełniące posługę w hospicjach, żony i matki łączące „trud pracy zawodowej z trudem prowadzenia domu i wychowaniem dzieci”.

- Wychowanie dzieci, udział w ich kształceniu jest ciężką pracą pomnażającą bogactwo narodowe i dobrobyt nas wszystkich – napisał abp Skworc. Jednocześnie docenił obecną politykę prorodzinną oraz „realne i wymierzalne wsparcie materialne udzielane rodzinom”. - To nie jest „menelowe plus” jak mówią odurzeni mową nienawiści, ale realna inwestycja w kapitał ludzki; lepsze warunki kształcenia dzieci oraz formowania ich kreatywnej osobowości, która przynosi korzyści całemu społeczeństwu.

Ciąg dalszy na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama