Nowy numer 20/2022 Archiwum

Region. Uniwersytet Śląski zaleca dalsze zdalne prowadzenie zajęć

Władze uczelni przygotowują się już do rozpoczęcia nowego semestru w warunkach pandemii. Obecne założenia mówią o prowadzeniu większości zajęć w sposób wykluczający bezpośredni kontakt.

Komunikat w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym wydał już rektor elekt uczelni prof. Ryszard Koziołek. "Z uwagi na fakt, iż trwa pandemia i sytuacja epidemiologiczna jest cały czas potencjalnie niebezpieczna, a dodatkowo obowiązują nas w dalszym ciągu rygorystyczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do prowadzenia zajęć kontaktowych, zakładamy, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" - czytamy w komunikacie. "W świetle obecnej wiedzy o zagrożeniu epidemicznym oznacza to, że wszystkie wykłady, lektoraty oraz laboratoria komputerowe będą realizowane w sposób zdalny; zalecam prowadzenie w formie zdalnej następujących rodzajów zajęć: ćwiczenia, konwersatoria, proseminaria, seminaria, zajęcia tutoringowe, z zastrzeżeniem niżej opisanych przypadków; zalecam prowadzenie w formie kontaktowej następujących rodzajów zajęć: laboratoriów, ćwiczeń terenowych, praktyk i warsztatów" - brzmi zalecenie rektora elekta.

Przedstawiciele UŚ zdają sobie sprawę z tego, że będzie to szczególnie trudna sytuacja dla nowo przyjętych studentów. Stąd z myślą o nich opracowano szczególne regulacje. "Na początku roku akademickiego dla studentów zostaną zorganizowane szkolenia online z zakresu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo dla studentów pierwszych lat zostaną zorganizowane specjalne szkolenia i spotkania adaptacyjne w formie zdalnej. W związku z tym początek zajęć dydaktycznych dla studentów pierwszych lat planuje się na 12 października, a dla pozostałych roczników na 5 października" - czytamy w komunikacie.

Rektor elekt podkreśla również, że regulacje będą na bieżąco weryfikowane po rozpoczęciu roku akademickiego. "Powyższe założenia zostały przygotowane w oparciu o aktualnie obowiązujący stan prawny i analizę przebiegu epidemii. Jedno i drugie na pewno będzie ulegać zmianie, dlatego musimy być przygotowani na elastyczne działania także w trakcie semestru. Wierzę, że podobnie jak przez ostatnie miesiące, tak i w tych nadchodzących będziemy wspólnie pracować nad ciągłością kształcenia w tym jakże trudnym czasie" - zaznacza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama