GN 23/2021 Archiwum

Rybnik. Pięciu kapłanów wyruszyło na Jasną Górę

Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna Rybnicka Pielgrzymka nie mogła odbyć się w takiej formie jak zwykle. Ale tradycja pielgrzymowania rybniczan została podtrzymana.

Był 1946 rok. Choć Niemcy opuścili Rybnik kilka miesięcy wcześniej, mieszkańcy nie potrafili zapomnieć tego, co przeżyli w trudnych latach wojny, kiedy ich życie często wisiało na włosku. Po głowie Emila Lesika kołatała się obietnica, złożona w latach wojennej pożogi: "jak przeżyja, póda piechty do Czynstochowy". Słowa danego Matce Bożej trzeba dotrzymać, dlatego w pewien pochmurny dzień po porannej Mszy wyruszył w stronę Jasnej Góry. Razem z nim poszła czwórka kolegów, a kilka tygodni później ich śladami podążyły panie. I tak chodzą nieprzerwanie od ponad siedemdziesięciu lat.

Z roku na rok pielgrzymów było coraz więcej - zdarzało się, że ich liczba przekraczała cztery tysiące! W tym roku na Jasną Górę miała wędrować jubileuszowa, bo siedemdziesiąta piąta pielgrzymka. Niestety sytuacja związana z epidemią koronawirusa uniemożliwiła bezpieczne zorganizowanie wydarzenia dla tak licznej grupy - problemem było przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych na postojach i noclegach. Tradycja pielgrzymowania została jednak podtrzymana za sprawą pięciu kapłanów: Pawła Zielińskiego, Piotra Piekło, Krzysztofa Nowrota, Radosława Adamiaka i o. Dymitra Żyglina OFM. Jak co roku, w środę poprzedzającą pierwszą sobotę sierpnia, koncelebrowali Mszę Świętą w bazylice, a po niej wyruszyli na pielgrzymi szlak. Przejdą tę samą trasę, którą grupa pokonuje co roku. W drodze będą modlić się za tych, którym nie dane było w tym roku wyruszyć pieszo do przed jasnogórski obraz.

- Pomysł pojawił się pod koniec maja, kiedy już wiadomo było, że nie ma szans na zorganizowanie zwyczajnej pielgrzymki - opowiada ks. Zieliński, który od 2018 roku pełni funkcję kierownika pielgrzymki. - Zdecydowaliśmy, że kapłani pójdą w imieniu całej pielgrzymkowej wspólnoty. A skoro w pierwszej pielgrzymce uczestniczyło pięciu mężczyzn, to my, nawiązując do tej historii, również idziemy w piątkę. Historia zatoczyła koło - wyjaśnia ksiądz kierownik.

Kapłani dotrą na Jasną Górę w sobotę po południu. W niedzielę o 9.30 w kaplicy Cudownego Obrazu odprawiona zostanie natomiast Msza Święta w intencji pielgrzymów, którą transmitowała będzie TV Trwam.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama