Jastrzębie i Rybnik za Andrzejem Dudą, Katowice i Sosnowiec za Rafałem Trzaskowskim

W Jastrzębiu-Zdroju Andrzej Duda wygrałby już w I turze. Urzędującego prezydenta wolą też Rybnik i Ruda Śląska. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało większość wyborców w Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

W całym województwie śląskim w I turze największą liczbę głosów zdobył Andrzej Duda. Według niepełnych jeszcze wyników z poniedziałkowego poranka (to dane z 77,4 procent obwodów), zagłosowało na niego ponad 42,6 procent wyborów. Rafał Trzaskowski zgromadził nieco ponad 30 procent, a Szymon Hołownia – przeszło 15,2 procent. Wynik Krzysztofa Bosaka w województwie to 7,1 procent. Wyborczą klęskę ponieśli Robert Biedroń z 2,2 procent i Władysław Kosiniak-Kamysz z ponad 1,9.

Katowice: większość za Rafałem Trzaskowskim

Jak rozłożyły się głosy w poszczególnych miastach? W tradycyjnym bastionie lewicy, czyli w Zagłębiu, najwięcej głosów zebrał Rafał Trzaskowski. W Sosnowcu padło na niego niespełna 39,2 procent głosów, wobec ponad 34,8 procent dla Andrzeja Dudy i prawie 14,2 procent dla Szymona Hołowni. Co ciekawe, w pierwszej turze tych wyborów podobnie jak Sosnowiec zagłosowały Katowice i Chorzów.

W Katowicach Rafał Trzaskowski wygrywa z wynikiem 39,4. Andrzej Duda jest tutaj drugi z 33,3 procent i Szymon Hołownia trzeci z prawie 15,2 procent. Krzysztof Bosak ma 6,3 procent. Robert Biedroń zgromadził prawie 3 procent, a Władysław Kosiniak-Kamysz niespełna 1,9 procent. Przypominamy, że to jeszcze dane niepełne. W Chorzowie Rafał Trzaskowski miał 37,7, Andrzej Duda 32,9, Szymon Hołownia 16,9 i Krzysztof Bosak 7,1 procent.

Jastrzębie: Andrzej Duda ma ponad 50 procent

W Tychach w poniedziałek rano prowadził prezydent Andrzej Duda z wynikiem 39,1 procent. Rafał Trzaskowski był tam drugi z 32,6 proc, a Szymon Hołownia trzeci z przeszło 15,6 procent. Wynik Krzysztofa Bosaka w Tychach to 7,42 procent. Robert Biedroń zdobył tam blisko 2,5 procent, a Władysław Kosiniak-Kamysz ponad 1,8 procent.

Rybnik wyraźnie poparł Andrzeja Dudę – pomimo, że rządzi w nim Platforma Obywatelska, a Rafał Trzaskowski odwiedzał to miasto i prowadził tutaj kampanię także przez żonę, która stąd pochodzi. Starała się ona ocieplić jego wizerunek przez wywiady publikowane w prasie, także wydawanej na Śląsku. W ostatnim dniu kampanii przed pierwszą turą Rybnik odwiedził jednak także Andrzej Duda. 28 czerwca na urzędującego prezydenta padło tutaj ponad 43,2 proc. głosów. Kandydat PO zdobył niespełna 29,7 proc., Szymon Hołownia ponad 14,6 procent, a Krzysztof Bosak ponad 8,2. Jeszcze lepsze wyniki urzędujący prezydent notuje w powiecie rybnickim.

W Rudzie Śląskiej Andrzej Duda zdobywa prawie 43 procent, a Rafał Trzaskowski prawie 28 procent głosów. Szymon Hołownia ma tutaj ponad 16,6, a Krzysztof Bosak prawie 7,5 procent. W Świętochłowicach urzędujący prezydent ma prawie 39,2, kandydat PO ponad 32,2, Szymon Hołownia prawie 16,5 procent, a Krzysztof Bosak prawie 7,1 procent.

Gdyby wybory w całej Polsce były takie, jak w Jastrzębiu-Zdroju, to prezydentem już byłby Andrzej Duda. Według danych ze wszystkich już komisji wyborczych, zdobył on tam aż 50,72 procent głosów. Rafał Trzaskowski zgromadził tam tylko 23,42 procent. Szymon Hołownia zdobył w Jastrzębiu 13,23, Krzysztof Bosak 8,39, Robert Biedroń 2,03 i Władysław Kosiniak-Kamysz 1,44 procent głosów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..