Tychy. Premiera filmu dokumentalnego o Stanisławie Niemczyku

"Niemczyk - ostatni buntownik architektury" to pierwszy dokument poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku wybitnemu architektowi.

Autorami filmu są Marcin Zasada i Marcin Nowak. Pierwotny zamysł zakładał udział Stanisława Niemczyka, jednak jego nagła śmierć 13 maja 2019 r. zmieniła te plany. W filmie występują więc m.in. architekci, historyk, przyjaciele i współpracownicy.

Projekt powstał przy wsparciu miasta Tychy i Muzeum Miejskiego. – Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu.

W powszechnej świadomości Stanisław Niemczyk zapisał się jako budowniczy kościołów – Ducha Świętego oraz św. Franciszka i św. Klary w Tychach, a także Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, jego rodzinnym mieście. Marcin Zasada i Marcin Nowak udowadniają, że talent tego wybitnego architekta zdecydowanie wykraczał poza tę wąską specjalizację.

"Niemczyk – ostatni buntownik architektury"
scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada
zdjęcia, montaż: Marcin Nowak
muzyka: Krzysztof Wołoszyn
dźwięk: Krzysztof Czmiel
korekta barwna i oprawa graficzna: Marcin Staszewski
narrator: Jarosław Juszkiewicz
producent wykonawczy: Anna Nowak
zdjęcia: Tomasz Kiełkowski, Bartosz Pudełko
producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach
czas trwania: 52 minuty


Recenzję filmu przeczytasz w numerze 27 GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..